Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Konfitura pomarańczowa 0
Konfitura pomarańczowa

Konfitura z pomarańczy

Zima to sezon cytrusowy. Owoce sprowadzane w okresie wiosenno-letnim sprowadza się najczęściej z  Argentyny, Brazylii i Republiki Południowej Afryki. By przetrwać transport trwający 2-3 tygodnie, muszą być zerwane wcześniej, jeszcze pół dojrzałe. Dodatkowo są zabezpieczane chemicznie przed zepsuciem. Owoce, które dojrzewają w transporcie są zwykle mniej soczyste i aromatyczne. Natomiast pod koniec listopada zaczynają się zbiory cytrusów w Hiszpanii i Włoszech. Transport trwa kilka dni, dlatego owoce zbierane są prawie dojrzałe i dzięki temu mają nieporównywalny smak. Na początku grudnia pojawiają się najsmaczniejsze mandarynki i klementynki, w połowie grudnia pomarańcze, sezon trwa aż do marca. Korzystając z okazji postanowiliśmy „popełnić” słodko-gorzką konfiturę pomarańczową z nutą imbiru i wanilii. Fajnie pasuje do serów pleśniowych lub do gofrów i naleśników.

 

czytaj całość »
Kabanosy 0
Kabanosy

Kabanosy

Kabanosy najczęściej kojarzą nam się jako przystawka z zimnego bufetu na niezobowiązującym party lub jako smakowita, krucha, cienka dobrze uwędzona kiełbaska z wiejskiego stołu na weselach, festynach czy dożynkach. Obecnie na półkach sklepowych możemy spotkać rozmaite „kabanosy” z drobiu, wołowiny i uwaga wegańskie kabanosy. Jednak te prawdziwe są wyłącznie z wieprzowiny. Kabanosy przyrządza się z peklowanego mięsa wieprzowego, następnie starannie suszy i wędzi. Ma ona suchą i równomiernie pomarszczoną powierzchnię. Z wierzchu są ciemnoczerwone z odcieniem wiśniowym. Są suche, o charakterystycznym smaku pieczonego, peklowanego mięsa z wyczuwalnym posmakiem przypraw. Nazwa pochodzi od tureckiego słowa kaban, czyli wieprz. 20 października 2011 r. kabanosy zostały wpisane do unijnego rejestru, jako polska Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, a od dnia 8 listopada 2017 r. noszą nazwę – kabanosy staropolskie.

 

czytaj całość »
Tarta wytrawna 0
Tarta wytrawna

Tarta wytrawna

Tarta to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni francuskiej, obecne jest także popularna w kuchni amerykańskiej (np. jako apple pie). Zwykle jadana na słodko, choć równie ciekawym pomysłem jest przygotowanie jej w wersji wytrawnej tzw. quiche, czyli takiej, którą dziś proponujemy. Kruchym ciastem wylepia się dno i brzegi specjalnej formy do pieczenia tart – okrągłej i niskiej, o fałdowanych brzegach. Tajemnica delikatnej konsystencji ciasta kruchego polega na tym, że mąkę łączy się bezpośrednio z masłem. Najważniejsze w cieście kruchym jest szybkie zagniecenie zimnych składników a następnie przechłodzenie wyrobionego ciasta w lodówce. Samo wyrobienie kruchego ciasta nie jest prostą sprawą, na początku wydaje się, że nic z tego nie będzie. Ale po chwili wszystko zaczyna tworzyć spójną masę. Całą robotę z pewnością usprawni nam użycie malaksera, który w minutę posieka składnik i utworzy odpowiednią strukturę ciasta. Następnym problemem jest wyłożenie ciastem formy. W tym przypadku najlepiej rozwałkować ciasto miedzy warstwami przeźroczystej folii. Rozwałkowane ciasto przekładamy do formy i boki dociskamy palcami. Jeśli opanujemy sztukę wytwarzania ciasta kruchego, możemy spokojnie mianować się mistrzami piekarnictwa, bo to naprawdę wyższy stopień wtajemniczenia cukierniczego.

 

czytaj całość »
Wytrawny czy słodki? 0
Wytrawny czy słodki?

Wytrawny czy słodki?

Testujemy sero-jogurtownicę. Urządzenie do produkcji jogurtu, kefiru czy sera z mleka lub napojów roślinnych. Jogurt to znana wszystkim mniej lub bardziej płynna przekąska. Serwowany na śniadanie lub jako posiłek w ciągu dnia, jogurt dostarcza organizmowi białka, witaminy i cenne składniki mineralne. Najzdrowszym jest jogurt naturalny, który nie posiada cukru, substancji słodzących, barwników ani sztucznych dodatków, czyli taki jaki otrzymamy z sero-jogurtownicy. Jogurt spożywać można bez dodatków lub traktować go jako bazę, wzbogacając ją o różne dodatki: owoce, orzechy oraz ziarna. Jogurt naturalny jest alternatywą dla śmietany, świetnie sprawdzi się jako dodatek do mizerii, sosów czy zup. Jedzenia jogurtu między innymi wzmacnia odporność, wspomaga trawienie, zapobiega próchnicy. Dodatkowo produktem ubocznym przy produkcji serka jogurtowego jest serwatka. W przemyśle spożywczym serwatka stanowi odpad i zagrożenie ekologiczne. Serwatka to przede wszystkim doskonałe urozmaicenie codziennego jadłospisu. Można łączyć ją z owocami i warzywami w koktajlach z dodatkiem miodu. Poza tym serwatka dzięki obecności kultur bakterii doskonale nadaje się do fermentowania warzyw – można ją dodawać do słoików z kapustą, ogórkami czy buraczkami. Z serwatki, po dodaniu soku z cytryny, możemy również otrzymać serek ricotta. Ale do tego potrzebujemy dużo więcej serwatki, niż ilość, którą otrzymamy z produkcji jogurtu. To jednak temat na inną okazję.

czytaj całość »
Karkówka z szynkowaru 0
Karkówka z szynkowaru

Karkówka z szynkowaru

Działamy na rynku z miłości do jedzenia i picia. Ideą powstania Deptanej była chęć świadomego żywienia się. Przygotowywania posiłków z produktów smacznych, zdrowych, wiadomego pochodzenia i nie „naszpikowanych” ulepszaczami oraz konserwantami. Przetwórstwo spożywcze to nieskończona możliwość tworzenia, wydobywania smaków a przede wszystkim radość dzielenia się wiedzą z innymi. Dlatego przedstawiamy szynkowar. Jest to bowiem urządzenie umożliwiające przygotowywanie domowych wędlin pod kontrolą, z produktów podstawowych. Szynkowar jest urządzeniem, które powinni posiadać wszyscy miłośnicy domowych wędlin zaczynający długą i ciekawą podróż przetwórstwa mięsnego. Już tak sugestywna nazwa wskazuje, że szynkowar służy do przygotowywania szynek, mielonek i innych mięs. Zbudowany jest najczęściej ze stali szlachetnej, rzadziej z aluminium lub plastiku, najczęściej ma pokrój walca. Dodatkowo jeśli chcemy aby mięso nie miało kontaktu z metalem i gotowe łatwiej wyjmowało się z szynkowaru możemy użyć specjalnych woreczków. Aby sporządzić szynkę potrzebujemy trochę aby w końcu ją zjeść, wszystko zależy od przepisu, proces ten trwa od 1,5 dnia do 4 dni. Jednak smak i świadomość, że wykonaliśmy ją sami wynagrodzi nam trud oczekiwania.

czytaj całość »
Deser chia z malinami 0
Deser chia z malinami

Deser chia i malinami

To łatwy i zdrowy przepis, jest wegański, bezglutenowy, bez nabiału, bez soi, bez gotowania, przyjazny i nie zawiera rafinowanego cukru. Dodatkowo możemy do niego dodać napoju kokosowego, który zrobimy własnoręcznie. Korzyści z nasion chia są znaczące, zawierają potężną porcję składników odżywczych z kwasami Omega-3, przeciwutleniaczami, błonnikiem i zdrowymi tłuszczami. Oznacza to, że są świetne do trawienia, dla zdrowia serca, pomagają zrównoważyć poziom cukru we krwi i są świetne dla zdrowia kości. Ten przepis jest zdrową alternatywą dla deserów przetworzonych o wysokiej zawartości cukru. Ponadto mleko kokosowe lub napój kokosowy bogate jest w witaminy C, K oraz kompleks witamin z grupy B. Zawiera żelazo, fosfor, potas, sód, mangan i miedź oraz więcej wapnia i magnezu niż miąższ kokosa, dlatego świetnie nadaje się jako napój izotoniczny po intensywnym treningu. Zatem deser jest dedykowany diabetykom, sportowcom i osobom, które chcą „zejść” w diecie z węglowodanów.

 

 

czytaj całość »
Zawijane zrazy babci Basi 0
Zawijane zrazy babci Basi

Zawijane zrazy babci Basi

Każdy z nas ma w rodzinie geniusza kulinarnego, który swoją miłość przelewa na przepyszne dania, dedykowane specjalnie dla nas. Ci domowi wirtuozi garnka i patelni latami ulepszają swoje receptury i przekazują je następnym pokoleniom, aby pamięć o nich nie zaginęła. Proponujemy Wam jeden z takich przepisów, znany, niezawodny, z historią czyli zrazy babci Basi. Klasycznie zrazy potrawa z kawałków podsmażanego i duszonego mięsa z dodatkiem warzyw i przypraw. Popularne rolady na Śląsku podawane na niedzielny obiad z modrą kapustą rozprzestrzeniły się na pozostałe części Polski jako zrazy wołowe. Istotną sprawą w przygotowani tego dania jest wybranie odpowiedniego mięsa wołowego (udziec, rostbef, pierwsza krzyżowa lub ligawa), powinno być jędrne, zwarte i soczyste. Mięso na zrazy ma niewiele tłuszczu i po przygotowaniu zachowuje delikatny smak. Do uzupełnienia smaków dorzucamy własne ukiszone ogórki, wędzony boczek, ulubioną musztardę i warzywa lub grzyby, czyli albo to co lubimy lub mamy w zasięgu ręki.

 

czytaj całość »
Drink o smaku solonego karmelu z kawą 0
Drink o smaku solonego karmelu z kawą

Drink o smaku solonego karmelu z kawą

Chodź święta już za nami, to karnawał nadal trwa. Pomimo regularnych „przejedzeń” w gronie rodzinnym i nie tylko, a następnie zapewnień o rzuceniu jedzenia w trybie natychmiastowym, nadal lubimy sięgnąć po coś pełnego smaków i aromatów. Zatem karnawał i nadchodzące ferie są dobrym czasem na nasz drink z nutą słonego karmelu z likierem kawowym. Po szaleństwach spędzonych na stokach narciarskich z chęcią skosztujemy rozgrzewającego trunku. Połączenie smaków: kawy, karmelu, śmietanki i szczypty soli to balsam dla ciała i ducha. Jak podaje Wikipedia Kahlúa to słodki likier kawowy wytwarzany w Veracruz w Meksyku od roku 1936, zawiera 16% alkoholu. Bardzo często podawany jako składnik drinka Black Russian, White Russian lub Mudslide. Korzystajmy z zimowego czasu i miksujmy smaki.

 

 

czytaj całość »
Dżem paprykowy 0
Dżem paprykowy

Dżem paprykowy

Zaletą tego przetworu jest możliwość zrobienia go o każdej porze roku. Dziś kupienie czerwonej, świeżej papryki nie jest czymś nieosiągalnym. Oczywiście ta zerwana z własnej foli, szklarni czy ogródka jest o niebo lepsza niż ta w styczniu z przechowalni. Kiedy jednak nachodzi nas ochota na żeberka w słodkim sosie, albo na ser camembert z dodatkiem warzywnego dżemu a spiżarnia zaczęła świecić pustymi, na szybko możemy przygotować dżem paprykowy. Będzie on świetnym dodatkiem do marynaty dla żeberek, przystawką na wieczór przy nachosach czy jako dodatek do twarożku na śniadanie. Do Polski zawitała z końcem XVII wieku i początkowo postrzegana była wyłącznie jako roślina przyprawowa i lecznicza. Z czasem stałą się warzywem wykorzystywanym na szeroką skalę w kuchni, obecna w gotowaniu, duszeniu, marynowaniu czy grillowaniu. Intensywnie wybarwione papryki są źródłem likopenu, który znany jest ze swoich właściwości przeciwnowotworowych, musimy jednak poddać paprykę obróbce termicznej, aby był przyswajalny dla organizmu.

czytaj całość »
Potrawa a’la Ratatouille 0
Potrawa a’la Ratatouille

Potrawa a’la ratatouille

Potrawa a’la ratatouille, taka spolszczona z ziemniakami jako dodatek do mięsa lub danie główne. Ogólnie ratatouille to potrawa wakacyjna wywodząca się z Nicei potrawa jarska. Zrobione głównie z  warzyw, przede wszystkim z bakłażana, cukinii, cebuli, pomidorów i papryki. Danie to jest znane w całym basenie Morza Śródziemnego jako np. caponata i peperonata, pisto, briam, bohemienne, samfaina, tumbet i kapunat. My zastąpiliśmy bakłażany polskim ziemniakiem, który podobnie jak bakłażan, papryka czy pomidor pochodzi z rodziny psiankowatych, która wywodzi się z Ameryki Południowej i Środkowej. Tak więc po świątecznych ciężkich potrawach zapraszamy na coś lżejszego i swojskiego.

 

czytaj całość »
Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Swojskie przepisy
Tyrolska w słoiku

Tyrolska w słoiku

Pogoda sprzyja wycieczkom i sezonowi na działce. Wiosna to wzmożony okres pracy w ogródkach przy wysiewie nasionwarzywziół i kwiatów. To również prace porządkowe, usuwanie uschniętych gałęzi i sadzenie drzewek oraz krzewów owocowych. Tak więc aby całkowicie zaangażować się w porządki warto zabrać ze sobą na działkę gotowe jedzenie w słoikach, aby nie tracić czasu na zakupy ani dodatkowe czynności kuchenne. Klasyczna mielonka tyrolska, którą proponujemy jest dla wielu wspomnieniem dzieciństwa. Zabierana na pikniki, jako wkład do kanapek na wycieczki szkolne, obozy czy jako prowiant na dłuższe podróże. Rewelacyjnie smakuje ze świeżym pieczywem i ogórkiem kiszonym.

Koncentrat porzeczka czarna

Koncentrat porzeczka czarna

Kolejna odsłona koncentratów do nalewek Profimator, czyli naturalnych zaprawek przeznaczonych do wykonania domowych nalewek czy likierów. Po zmieszaniu koncentratu z dowolnym alkoholem (wódkąginemrumemtequilą) otrzymujemy gotowy do wypicia produkt. Ci, którzy przygotowują nalewki własnoręcznie, od podstaw, odważając skrzętnie produkty: owocezioła czy orzechy, odmierzając alkohol i pilnując terminów zlewania i odliczając czas dojrzewania doskonale wiedzą ile radości to nam przynosi. Ale nie raz możemy spróbować prostszych rozwiązań, takich jak wspomniane koncentraty do nalewek Porfirmator, otrzymując nalewkę gotową do spożycia w kilka chwil. Nalewki z koncentratów mają wyjątkowy smak, piękny kolor i niesamowity aromat. Dodatkowo nalewki wykonane z zaprawki Profimator zachowują smak, aromat i wszystkie wartości odżywcze składników z jakich są wykonane. Kolejną zaletą tych produktów jest dostępność  w wielu smakach oraz to, że skład to głównie owoce i soki, bez sztucznych dodatków czy barwników.

Gofry dla wszystkich

Gofry dla wszystkich

Gofry to rodzaj pulchnych lub chrupkich wafli. Typowe gofry przygotowuje się z ciasta naleśnikowego. Mąkę, cukier, stopione masło lub olej, żółtka jaj, mleko i sól miesza się razem, a następnie dodaje się białka jaj ubite na pianę. Aby przygotować gofry musimy zaopatrzyć się w urządzenie zwane gofrownicą. Gofrownica nadaje ciastu charakterystyczny kształt – zazwyczaj to prostokątkwadratkoło czy serduszka ułożone w kwiatek z kratownicą. Gofry podaje się na ciepło z różnymi słodkimi dodatkami, na przykład bitą śmietaną, owocami, dżememkremem czekoladowym, masłem orzechowym, lodami, cukrem pudrem, polewąorzechami. Na Listę polskich produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi trafiły „gofry pruskie” wytwarzane na Warmii. Jak czytamy na stronie Ministerstwa „Jedną z tradycji kulinarnych podtrzymywanych w domostwach w czasach powojennych był wypiek pewnego rodzaju wafli, zwanych goframi. Powszechne było posiadanie przez każdą gospodynię specjalnej żeliwnej gofrownicy, nazywanej niegdyś żelazkiem. Przy jej użyciu wypiekano dzieciom charakterystyczne dla formy kraciaste serduszka z ciasta podobnego do naleśnikowego. Gospodynie wypiekały je zgodnie z recepturą wytłoczoną na wieczku urządzenia, wykorzystując do sporządzania ciasta odpowiednie proporcje mąki, mleka, jaj, masła i drożdży. Gofrownica była żeliwnym urządzeniem, składającym się z dwóch płaskich, okrągłych form złączonych zawiasami, z wypustkami w fajerce, którą można umieścić bezpośrednio nad ogniem. Gofrownicę nagrzewano do odpowiedniej temperatury, natomiast formy zasmarowywano kawałkiem świeżej wieprzowej słoniny, skórką bądź gęsim olejem, po czym nalewano ciasto, rozprowadzając je po całej płaszczyźnie. Czas wypieku na jednej stronie był odliczany od momentu zamknięcia urządzenia, zgodnie z modlitwą Zdrowaś Mario, do słów „błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus”. Następnie przewracano formę na drugą stronę. Z końcem modlitwy wafle były upieczone. Obecnie już w niewielu domach dawne gofrownice są używane do wypieku pruskich gofrów. Zastąpiły je bardziej nowoczesne, ale receptura została bez zmian. Zgodnie z nią, by przygotować właściwej konsystencji ciasto, należy je sporządzić z: 1 kg mąki, 21/4 l mleka, 6-8 jaj, 375 g masła, 1 łyżki drożdży. Można podawać posypane cukrem pudrem z dodatkiem konfitursyropubitej śmietany.” Nasz przepis choć pieczony w gofrownicy o kształcie serc nie ma nic wspólnego z tym regionalnym, ale nie jest powiedziane, że jeszcze kiedyś wrócimy do jego wykonania.

Tarta po wielkanocna

Tarta po wielkanocna

Tarta to znany nam wypiek wywodzący się z kuchni francuskiej, który doskonale smakuje na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Podstawą tarty jest kruche, drożdżowe lub francuskie ciasto, które wypieka się w niskiej, o fałdowanych brzegach formie do pieczenia. Tarta na słodko – z owocamiczekoladą, bitą śmietaną to doskonała propozycja na deser, z kolei tarta na ciepło z mięsnym i warzywnym nadzieniem to świetny pomysł na obiad lub kolację. Do takiej wytrawnej tarty możemy dodać usmażone kawałki kurczakakawałki pieczeniwędlinyszynkę, bekon czy kiełbasa, a także ryby - wędzone lub z puszki. Tartę wytrawną można komponować właściwie dowolnie - to doskonały pomysł na tzw. „wietrzenie magazynów" np. lodówki - możemy dodać do niej resztki składników, które pozostały z przygotowania innych dań oraz z minionych świąt. Nasza tarta jest oparta o takie właśnie składniki: sparzoną białą kiełbasę, pieczarki, cebulkę, jajka i żółty ser wymieszany z mleczno-śmietanowym sosem.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

11,50 zł

Cena regularna: 12,00 zł

Najniższa cena: 11,40 zł

9,35 zł

Cena regularna: 9,76 zł

Najniższa cena: 9,27 zł
szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,95 zł

0,77 zł

Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

10,00 zł

8,13 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium