Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Szaszłyk (shashlik) gruziński 0
Szaszłyk (shashlik) gruziński

Szaszłyk (shashlik) gruziński

Przepis przywieziony z wakacji w Gruzji sprzed lat. Banalny w swoim wykonaniu jednak niesamowity w smaku. Grillowanie polega na obróbce termicznej produktu bez udziału tłuszczu. Szukając genezy grillowania znaleźliśmy  w intrenecie informację, że prapoczątki grillowania są związane z polowaniem na mamuty. Kiedy jednemu z myśliwych kawałek zwierzęcego mięsa wpadł do ognia – odkrył, że jest ono smaczniejsze od surowego. Rusztem stały się rozgrzane ogniem kamienie, albo kły mamuta, które były wbite po obu stronach paleniska. We Francji mięso było opiekane między dwoma rozżarzonymi kamieniami. To właśnie nasz sposób na grillowanie, gdzie kły mamuta zastąpiliśmy szpilkami do grillowania a francuskie kamienie krawężnikami. Do dań kuchni gruzińskiej jeszcze wrócimy, bo jest wyśmienita, smakowita i bliska naszym upodobaniom smakowym. Na zdjęciu jest jeszcze kurczak w przyprawie do drobiu złoty kurczak.

 

czytaj całość »
Kokosowe kulki jaglane 0
Kokosowe kulki jaglane

Kokosowe kulki jaglane

Jedzenie cukru wciąga. Jest obecny nie tylko w cukrze ale również w napojach gazowanych, słodyczach, jogurtach owocowych, czy w gotowych do spożycia daniach dostępnych w każdym markecie. Cukier oprócz energii nie dostarcza żadnych składników pokarmowych, przyczynia się również do powstania złego cholesterolu i cellulitu, chorób krążenia, insulinoodporności czy otyłości. Dlatego proponujemy deser z użyciem erytrytolu czy ksylitolu. Erytrytol to organiczny związek chemiczny, który nie ma wartości energetycznej, dzięki czemu jest szeroko polecany jako zamiennik cukru dla osób odchudzających się lub diabetyków. Natomiast ksylitol, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze, jest często składnikiem gum do żucia. Bazą naszego deseru będzie kasza jaglana i kokos. Kasza jaglana czyli jagły powstaje z prosa i jest najstarszą znaną kaszą, składa się przede wszystkim ze złożonych węglowodanów, dzięki czemu jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo sycąca. Przez niewielką zawartość błonnika jest potrawą lekkostrawną. Pomaga przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową, przez co polecana jest osobą cierpiącym na niestrawność. Jednocześnie ma mało błonnika, co dodatkowo czyni ją lekkostrawną. Dodatkowo polecana jest osobom z niedoborami żelaza, gdyż jest jego bogatym źródłem. Na koniec należy wspomnieć o krzemie w składzie kaszy, który pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Tyle dobrego zapewnia nam jedzenie jagły.

 

 

 

czytaj całość »
Sushi Janushi 0
Sushi Janushi

Sushi Janushi

Ta hybryda kuchni japońskiej i polskiej wynikła z ogromnej miłości do tatara i sushi. Jednak ze względu na konieczność ograniczenia węglowodanów w codziennej diecie narodził się pomysł na Sushi Janushi. Nazwę wymyślił Tomek, miłośnik rzeczy pysznych i niebanalnych. Jak podaje Wikipedia sushi to „potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (su) oraz różnych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego (tamago-yaki), tofu, ziarna sezamowego (goma)”. Z samego sushi zaczerpnęliśmy arkusze alg nori, rzodkiew i imbir marynowany oraz formę w jakiej jest serwowane, czyli rolki. Natomiast wnętrze to klimaty typowo polskie: tatar wołowy, musztarda, ogórek kiszony lub korniszon, szczypior i papryka słodka. Musimy w tym miejscu jednak wspomnieć, że mimo ogólnego przeświadczenia tatar wywodzi się jednak z Francji a nie z Polski. Ale bezsprzecznie jest głęboko zakorzeniony w naszej tradycji kulinarnej.

 

czytaj całość »
Nalewka rabarbarowa 0
Nalewka rabarbarowa

Nalewka rabarbarowa

Przepisem na nalewkę z rabarbaru kończymy cykl pomysłów na wykorzystanie rabarbaru. Przynajmniej w tym sezonie. Nasza nalewka to przepis prosty, sprawdzony, wydobywający kwaskowy smak rabarbaru. Używając tylko kilku składników, wysokiej jakości, uzyskamy smak idealny. Okazuje się, że rabarbar niejedno ma imię i w Polsce możemy spotkać odmiany pod nazwą: Przodownik Europy, Wczesny Hosera, Wiśniowy, Karpow Lipskiego, Przeworski, Purpurat, Sutton, Olbrzym Amerykański oraz Malinowy. Do nalewki możemy dodać do nalewki laskę wanilii aby podkręcić jej smak. Zrobiona jeszcze teraz, po odcedzeniu (za miesiąc) i leżakowaniu (do trzech miesięcy) może być, pod koniec września idealnym napojem do celebrowania odchodzącego lata. Możemy spożywać ją samą, z kostkami lodu lub jako dodatek do prosecco lub innego wina musującego.

 

czytaj całość »
Chałka 0
Chałka

Chałka

Chałka wspomnienie śniadania z dzieciństwa, najczęściej z masełkiem, popijana kakao. Zdarzały się wersje z miodem, konfiturą czy twarożkiem a nawet nutellą. Mogłoby się wydawać, że to Polski wypiek, ale tak naprawdę wywodzi się z kuchni żydowskiej i oznacza ofiarę. Chałka wytworzona z ciasta drożdżowego zwana jest też czasem plecionką albo kukiełką. Możemy do niej dodawać rodzynki lub skórkę pomarańczową aby nadać jej charakteru ciasta. Może być posmarowana rozmąconym żółtkiem z mlekiem, posypana kruszonką lub sezamem. Chałkę możemy potraktować też jak tosty: kromki chałki opiekamy w tosterze, tak aby z zewnątrz były chrupiące a w środku miękkie. Smarujemy je masłem i dopełniamy ulubionymi dodatkami np. pastą orzechową.

 

 

czytaj całość »
Kruche ciasto z rabarbarem i bezą 0
Kruche ciasto z rabarbarem i bezą

Kruche ciasto z rabarbarem i bezą

Nasza propozycja na smaczne kruche ciasto, wykorzystująca rabarbar i truskawki jako słodko kwaskowe nadzienie. Jedząc je z jednej strony zachwyci nas kruchy spód a z drugiej delikatna jak puszek beza. Dodatkowo dziś z okazji Dnia Mamy może być słodkim prezentem zarówno dla mam jak i dla składających życzenia dzieci. Podstawową zasadą przygotowywania kruchego ciasta jest szybkie jego zagniecenie, co nie jest zbyt proste, bo masło użyte do jego wyrobu musi być dobrze schłodzone. Tajemnicą jego delikatnej konsystencji jest fakt, że mąka łączy się bezpośrednio z masłem a nie z płynem, który spowodowałby pęcznienie mąki. Świetnie w tej sytuacji sprawdzi się malakser, który w 1 – 2 zmiksuje nam wszystkie składniki, w innym przypadku należy sprawnie posiekać masło z mąką za pomocą noża lub siekacza do kruchego ciasta. Kolejną istotną kwestią jest ubicie białek na bezę, tu również należy postępować z wprawą ubijając białka i dodając pomału cukier aby uzyskać lśniącą i sztywną pianę.

 

 

 

czytaj całość »
Pomidorówka z mlekiem kokosowym 0
Pomidorówka z mlekiem kokosowym

Pomidorówka z mlekiem kokosowym

Pomidorówka jest najpopularniejszą zupą wśród przedszkolaków oraz drugim życiem rosołu. Najczęściej przygotowywana jest na bazie bulionu warzywnego lub wcześniej już wspomnianego rosołu. Aby nadać jej pomidorowy smak i aromat bulion doprawiamy pomidorami w formie przecieru pomidorowego, passaty wytwarzanej z najwyższej jakości włoskich pomidorów z rejonu Emiglia-Romagna. Gotowa passata całkowicie pozbawiona skórek i nasion. Wykorzystać ją możemy również jako bazę do sosów, napojów i drinków. Nasza zupa pomidorowa z mlekiem kokosowym powinna być trochę kwaśna, lekko słodkawa, słona i pikantna.

 

czytaj całość »
Wiosenne naleśniki 0
Wiosenne naleśniki

Wiosenne naleśniki

Wiosenne albo Shrekowe czyli zielone szpinakowe naleśniki. Smak naleśników jest dość neutralny, więc można podawać je ze słodkim, owocowym lub mięsnym nadzieniem. Super smakują też z łososiem wędzonym. Naleśniki były prawdopodobnie spożywane w społeczeństwach prehistorycznych. Ich skład jest prosty i ogólnie dostępny: mąka, jajka, woda, mleko i olej. Jeśli dodamy do ciasta środki spulchniające otrzymamy grubszy, pulchny naleśnik w typie amerykańskim. Natomiast zastępując mleko maślanką otrzymamy lekko cierpki naleśnik rodem ze Szkocji. Wykonanie ciasta naleśnikowego nie wymaga użycia specjalnych urządzeń, wystarczy miska i ubijaczka oraz patelnia. Na śniadanie, obiad, kolację przepyszne naleśniki. 

 

 

czytaj całość »
Krakersy serowe 0
Krakersy serowe

Krakersy serowe

Krakersy to popularna słona, chrupiąca przekąska. Niezobowiązująca. Znajdziemy je na imprezach, przyjęciach, jako „coś na ząb” w drodze na wakacje lub podczas kinowego seansu. Pasują do piwa i wina, zimnego bufetu. Często są wykorzystywane do przygotowywania słodkich ciast typu toffi czy rafaello aby przełamać ich słodki smak, lub do warstwowych sałatek. Występują w wielu odmianach smakowych np. cebulowe, sezamowe, makowe, ziołowe, pikantne czy z oliwkami. Niestety dla dbających o figurę polecane są w małych ilościach. W naszych krakersach smak podkręca ser i przede wszystkim curry. Samo curry to bukiet aromatów powstały z mieszanki ziół: cebuli, imbiru, czosnku, kardamonu, cynamonu, goździków, kolendry, kminku, nasion kopru, kozieradki, gorczycy, czarnego i czerwonego pieprzu oraz kurkumy. Takie zestawienie powoduje, że nie można przejść obok nich obojętnie. Warto też zadbać o wizualny aspekt krakersów, wycinając je jakąś ciekawą kształtką i posypując ziarnem sezamu.

 

 

 

czytaj całość »
Grecka moussaka 0
Grecka moussaka

Grecka moussaka

Musaka to sztandarowe danie kuchni greckiej. Ta sycąca zapiekanka składa się z bakłażanów, mięsa mielonego, sosu pomidorowego i żółtego sera. Popularna w krajach arabskich skąd została sprowadzona do Grecji podczas podbojów przez Turków. Na początku XX w. Grecy dodali do musaki sos beszamelowy, żeby przybliżyć swoje danie do kuchni francuskiej i dostosować je dla podniebień Europejczyków. Podobnie jak polski bigos, musaka w każdym greckim domu robiona jest odrobinę inaczej. Przepis na musakę był wielokrotnie modyfikowany, dlatego też dziś można spotkać wiele popularnych wariacji na jej temat, np. zawierającą ziemniaki lub cukinię zamiast bakłażana. Potrawa jest dość prosta w przygotowaniu, jednakże z całą pewnością jest również dość pracochłonna i należy na jej przygotowanie poświęcić trochę czasu. Po upieczeniu najlepiej pozostawić ją do następnego dnia, wtedy wszystkie smaki i aromaty się wymieszają.

 

czytaj całość »
Pikantna pasta rabarbarowa 0
Pikantna pasta rabarbarowa

Pikantna pasta rabarbarowa

Rabarbar kojarzy się nam z początkiem słonecznych dni, ze smakiem placka drożdżowego i kompotem. Jest to bylina warzywna należąca do rodziny rdestowatych, do której należy również szczaw oraz gryka.  Pochodzi z obszarów Azji Środkowej, Bułgarii i prawdopodobnie również południowej Syberii. Cierpki, kwaskowaty smak rabarbar zawdzięcza głównie obecności kwasu cytrynowego, jabłkowego oraz olejków eterycznych. Rosnący w zaciemnieniu, traci nieco swoją kwasowość. Zawiera on potas, magnez, wapń, żelazo, a nawet niewielką ilość jodu, manganu i cynku. Znany jest również z tego, że zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie, korzystnie działającego na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Rabarbar można spożywać na wiele sposobów. Stanowi składnik sorbetów, galaretek czy przetworów – dżemów, syropów, soków, chatneyów. Do tych ostatnich zalicza się nasza pikantna pasta rabarbarowa, łącząca w sobie kwaśność rabarbaru i octu, słodycz cukru trzcinowego, pikantność pieprzu cayenne i ostrość gorczycy, cebuli i czosnku oraz łagodność kokosa. Sami przyznacie, że z połączenia tylu smaków musi wyjść coś niesamowicie pysznego i pobudzającego zmysły kulinarne.

 

czytaj całość »
Marokańska zupa z soczewicy 0
Marokańska zupa z soczewicy

Marokańska zupa z soczewicy

Ta marokańska zupa z soczewicy to prosty, zdrowy i obfity posiłek, który doskonale wpływa na trawienie i wątrobę, dzięki przyprawom użytym do jej przygotowania. Nasza zupa bardziej po przygotowaniu przypomina gulasz, jest bardzo gęsta i treściwa. W rodzimym Maroku serwowana z chlebem i zielonymi oliwkami. Łatwa do wykonania, pełna białka i aromatu. Soczewica jest źródłem dobrze przyswajalnego białka, a także obniżającego ciśnienie krwi potasu i niezbędnego dla kobiet w ciąży kwasu foliowego. Użyty do zupy imbir zawiera mieszaninę związków biologicznie czynnych dzięki którym mózg pracuje wydajniej, wątroba sprawniej odtruwa organizm, a układ pokarmowy produkuje jeszcze większe ilości enzymów trawiennych. Z kolei kminek pobudza trawienie, likwiduje wzdęcia, działa pobudzająco na serce i nerwy. Kurkuma dodana do zupy doda koloru a ponadto zadziała przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo, antybakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybiczo. Do zupy należy dodać ostre przyprawy np. czarny pieprz lub chili, które wspomagają wchłanianie się kurkumy - wiele badań pokazało, że przyswajanie kurkumy zwiększa się w takim pikantnym otoczeniu.

 

czytaj całość »
Kurczak Kentucky 0
Kurczak Kentucky

Kurczak Kentucky

Obiad w typie american fast food. Zdania są podzielone jeśli chodzi o wpływ fast foodów na nasze zdrowie, z pewnością trudno je nazwać fit, ale każdy z nas ma od czasu do czasu na potrawę wyrazistą w smaku, niekoniecznie z kategorii „samo zdrowie”. Dodatkowo nie da się ukryć, że restauracje serwujące fast foody są wszędzie. Wszechobecne hot dogi, hamburgery, kebaby czy bary z kurczakiem wpisane są w naszą teraźniejszość jak kiedyś bary mleczne. Poniższa propozycja łączy w sobie aromat wielu ziół i aby odciążyć nasze organizmy od tłuszczu przygotowana jest w piekarniku a nie w głębokim oleju. Przez to może nie wpisuje się w kanon szybkiego jedzenia, a przygotowanie, wraz z czasem oczekiwania wyniesie ok. 1,5 godz. Jak sami się jednak przekonacie, nasz kurczak Kentucky nic przez to nie traci na swoich walorach aromatycznego fast foodu. Plusem jest również możliwość przechowywania niewykorzystanej panierki w szczelnym opakowaniu w lodówce. 

 

 

czytaj całość »
Pudding mango/chia 0
Pudding mango/chia

Pudding mango/chia

Dziś na stół „wjeżdża” mango. Przez niektórych nazwany „królem owoców”, pochodzi z Indii oraz Azji Południowo-Wschodniej. Jest uprawiane od ponad 4000 lat. Dojrzałe owoce mango z zewnątrz przybierają barwy od żółtego, przez pomarańczowy, czerwony po zielony. Mango może zapobiec rozwojowi niektórych nowotworów, a także obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi. Ponadto złagodzi ból gardła i chrypkę. Badania łączą owoc mango oraz jego składniki odżywcze z wieloma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak poprawa odporności, zdrowia układu pokarmowego i wzroku. Mleko kokosowe natomiast to produkt, który w rzeczywistości nie jest mlekiem, ale ze względu na to, że przypomina je z wyglądu, potocznie właśnie tak jest nazywane. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu (około 20%) posiada też kremową konsystencję. Miąższ kokosa jest bogaty błonnik, kwas foliowy oraz potas, magnez i fosfor. W kokosie nie brakuje także witamin jak C, E, K i z grupy B. Jeśli dodamy jeszcze do tego nasiona chia i syrop klonowy otrzymamy deser „samo zdrowie”.

 

 

czytaj całość »
Słonecznik, sałatka z chipsami 0
Słonecznik, sałatka z chipsami

Słonecznik – sałatka z chipsami

Nie ma jasności, gdzie powstała pierwsza sałatka. Według niektórych źródeł sałatka pochodzi z rejonów francuskich, kiedy to w XVIII w. na paryskie stoły trafiła „macédoine”, która składała się z pokrojonych w równą kostkę warzyw i owoców. Według innych źródeł niejaki Hermitage w drugiej połowie XIX wieku szef moskiewskiej restauracji, wymyślił niezwykle wystawną sałatkę, w której znalazły się m.in. - prócz ziemniaków - jarząbek, ozór cielęcy, kawior, sałaty, raki, kapary i wędzona kaczka. Z Rosji za sprawą emigracji sałatka zagościła w Europie w końcu XIX w. Jednak ze względu na zbyt drogie składniki, przeszła ewolucję. W PRL-u sałatka jarzynowa była sztandarowym daniem każdych imienin, świąt i spotkań towarzyskich. Dziś znajdziemy tysiące przepisów na sałatki z warzyw, jajek i innych dodatków. Nasz przepis to hit wizualny i smakowy, dla dorosłych i młodzieży, która chętnie zje sałatkę z dobrze doprawionym kurczakiem, serem i chipsami.

 

czytaj całość »
Mojito z borówkami 0
Mojito z borówkami

Mojito z borówkami

Mojito to słynny drink pochodzący z Kuby na bazie białego rumu z dodatkiem ugniecionej z brązowym cukrem limonki i mięty. Ponoć ma już 400 lat, mniej więcej w latach 80-tych XX wieku stał się niezwykle popularny na całym świecie. Istnieje kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt odmian mojito: z likierem Blue Curacao, szampanem, piwem, z truskawkami, granatem,  grapefruitem czy nawet z dodatkiem naszej rodzimej żubrówki. Nie uważamy, że klasyczne mojito to przeżytek czy banał, ale jak zwykle szukamy nowych smaków aby móc się nimi z wami podzielić.

 

 

czytaj całość »
Karkówka z orzechami 0
Karkówka z orzechami

Karkówka z orzechami

Nasza potrawa nadaje się do przyrządzenia jej w szybkowarze, garnku rzymskim, naczyniu żaroodpornym. Powinniśmy co prawda polecić Wam jakiś rewelacyjny przepis na karkówkę z grilla ale stwierdziliśmy, że sezon na grillowanie się zaczyna a pogoda raczej sprzyja ciepłym posiłkom niekoniecznie przygotowywanym na świeżym powietrzu. Karczek jest mięsem, które ze względu na swoją soczystość (oczywiście w stosunku do schabu czy szynki) znajduje szerokie grono wielbicieli. Karkówka wieprzowa jest poprzerastana tkanką łączną i tłuszczową. Nadaje się do duszenia, przygotowania kotletów mielonych oraz smażonych steków. Można ją również peklować. Do karkówki pasują oprócz podstawowych przypraw takich jak sól, pieprz i czosnek również słodka i ostra papryka, majeranek, cząber, tymianek, rozmaryn i oregano. My podkręcamy jej smak sosem sojowym i orzeszkami ziemnymi.

 

 

czytaj całość »
Sernik z masą krówkową 0
Sernik z masą krówkową

Sernik z masą krówkową

Jak podają źródła w setce najlepszych ciast na świecie znalazło się aż 10 ciast z Polski: sernik, marcinek, kołocz śląski, wuzetka, karpatka, kremówka, zygmuntówka, sękacz, mazurek i toruński piernik. W dziesiątce najwyżej ocenianych ciast aż 2 pochodzą z Polski. Najwyższe miejsce zajęła karpatka (3 miejsce), natomiast sernik zajął 6 miejsce. Mamy różne odmiany sernika m.in. krakowski z rodzynkami lub bez, wiedeński bez spodu, kropla rosy z brzoskwiniami i górą z ubitego białka, gotowany bez pieczenia czy na zimno z żelatyną i galaretką. Dlatego przed nami kolejny słodki przepis. Sernik podkręcony nutą mlecznej krówki. Idealna na spotkanie z przyjaciółkami, niedzielny deser po rodzinnym obiedzie lub ciasto urodzinowe. Czyli idealne ciasto dla każdego łasucha. Łączy w sobie elementy zdrowego spodu z ciastek owsianych lub pełnoziarnistych, aksamitnej konsystencji masy serowej, słodkiej polewy kajmakowej i chrupkich uprażonych płatków migdałowych.  

 

czytaj całość »
Litewski fit baton 0
Litewski fit baton

Litewski fit  baton

Musimy się Wam przyznać, że szukając inspiracji na święta Wielkanocne, odkryliśmy ten przepis pod nazwą „Owsiany mazurek litewski”. Jednak po jego upieczeniu stwierdziliśmy, że odbiega on znacznie od naszej tradycyjnej kuchni świątecznej i postawiliśmy wtedy na nasz swojski mazurek z kajmakiem.  Ale ponieważ owsiany mazurek litewski jest ciekawy w smaku, bardzo zdrowy, bogaty w produkty z dużą zawartością błonnika, miód, bakalie oraz jest wypiekany bez żadnych środków spulchniających stanowić będzie zapewne uzupełnienie jadłospisu dla osób aktywnych i tych, którym organizm odmawia spożywania ciast pieczonych na proszku, sodzie czy drożdżach. Kuchnia litewska zdominowana jest przez potrawy mączne i ziemniaczane. Początkowo Litwa była krajem rolniczym. Mieszkańcy uprawiali głównie zboża, które były podstawą ich posiłków. Duże znaczenie odgrywały również produkty mleczne, owoce leśne, grzyby, miód. Jak podają źródła po potopie szwedzkim w XVII wieku pola uprawne w większej części zostały zniszczone a rolnictwo już nigdy nie odzyskało swojej świetności. To wtedy w kuchni Litwin pojawił się ziemniak przywieziony z Ameryki. Dziś kuchnia litewska to wypadkowa wielu wieków wpływów państw ościennych. Znajdziemy w niej akcenty polskie, żydowskie, białoruskie, ukraińskie, tatarskie oraz rosyjskie i niemieckie.

 

czytaj całość »
Żeberka w syropie klonowym 0
Żeberka w syropie klonowym

Żeberka w syropie klonowym

Połączenie tradycyjnej kuchni polskiej, żeberek z dzika, z nutą Kanady, czyli syropem klonowym. Syrop klonowy powstaje z soku z klonu, po zredukowaniu go o 70%. Pomimo olbrzymiej różnorodności gatunkowej, mamy ok. 150 gatunków klonu (w Polsce występują 3 rodzime klony: klon pospolity, klon polny, klon jawor), syrop klonowy otrzymuje się z klonu cukrowego, czarnego i czerwonego. Minerały w nim zawarte to cynk, wapń, magnez, potas, fosfor, mangan oraz witaminy: niacyna, biotyna, kwas foliowy. Zawiera także związki fenolowe o właściwościach antyoksydacyjnych. I ten fantastyczny lekko podpalony, karmelowy smak, łączymy z pikantną papryką jalapenio, słonością sosu sojowego i ostrością czosnku. Aby proces gotowania żeberek przyśpieszyć zróbmy je w szybkowarze.

 

 

czytaj całość »
Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Swojskie przepisy
Szaszłyk (shashlik) gruziński

Szaszłyk (shashlik) gruziński

Przepis przywieziony z wakacji w Gruzji sprzed lat. Banalny w swoim wykonaniu jednak niesamowity w smaku. Grillowanie polega na obróbce termicznej produktu bez udziału tłuszczu. Szukając genezy grillowania znaleźliśmy  w intrenecie informację, że prapoczątki grillowania są związane z polowaniem na mamuty. Kiedy jednemu z myśliwych kawałek zwierzęcego mięsa wpadł do ognia – odkrył, że jest ono smaczniejsze od surowego. Rusztem stały się rozgrzane ogniem kamienie, albo kły mamuta, które były wbite po obu stronach paleniska. We Francji mięso było opiekane między dwoma rozżarzonymi kamieniami. To właśnie nasz sposób na grillowanie, gdzie kły mamuta zastąpiliśmy szpilkami do grillowania a francuskie kamienie krawężnikami. Do dań kuchni gruzińskiej jeszcze wrócimy, bo jest wyśmienita, smakowita i bliska naszym upodobaniom smakowym. Na zdjęciu jest jeszcze kurczak w przyprawie do drobiu złoty kurczak.

 

Kokosowe kulki jaglane

Kokosowe kulki jaglane

Jedzenie cukru wciąga. Jest obecny nie tylko w cukrze ale również w napojach gazowanych, słodyczach, jogurtach owocowych, czy w gotowych do spożycia daniach dostępnych w każdym markecie. Cukier oprócz energii nie dostarcza żadnych składników pokarmowych, przyczynia się również do powstania złego cholesterolu i cellulitu, chorób krążenia, insulinoodporności czy otyłości. Dlatego proponujemy deser z użyciem erytrytolu czy ksylitolu. Erytrytol to organiczny związek chemiczny, który nie ma wartości energetycznej, dzięki czemu jest szeroko polecany jako zamiennik cukru dla osób odchudzających się lub diabetyków. Natomiast ksylitol, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze, jest często składnikiem gum do żucia. Bazą naszego deseru będzie kasza jaglana i kokos. Kasza jaglana czyli jagły powstaje z prosa i jest najstarszą znaną kaszą, składa się przede wszystkim ze złożonych węglowodanów, dzięki czemu jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo sycąca. Przez niewielką zawartość błonnika jest potrawą lekkostrawną. Pomaga przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową, przez co polecana jest osobą cierpiącym na niestrawność. Jednocześnie ma mało błonnika, co dodatkowo czyni ją lekkostrawną. Dodatkowo polecana jest osobom z niedoborami żelaza, gdyż jest jego bogatym źródłem. Na koniec należy wspomnieć o krzemie w składzie kaszy, który pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Tyle dobrego zapewnia nam jedzenie jagły.

 

 

 

Sushi Janushi

Sushi Janushi

Ta hybryda kuchni japońskiej i polskiej wynikła z ogromnej miłości do tatara i sushi. Jednak ze względu na konieczność ograniczenia węglowodanów w codziennej diecie narodził się pomysł na Sushi Janushi. Nazwę wymyślił Tomek, miłośnik rzeczy pysznych i niebanalnych. Jak podaje Wikipedia sushi to „potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (su) oraz różnych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego (tamago-yaki), tofu, ziarna sezamowego (goma)”. Z samego sushi zaczerpnęliśmy arkusze alg nori, rzodkiew i imbir marynowany oraz formę w jakiej jest serwowane, czyli rolki. Natomiast wnętrze to klimaty typowo polskie: tatar wołowy, musztarda, ogórek kiszony lub korniszon, szczypior i papryka słodka. Musimy w tym miejscu jednak wspomnieć, że mimo ogólnego przeświadczenia tatar wywodzi się jednak z Francji a nie z Polski. Ale bezsprzecznie jest głęboko zakorzeniony w naszej tradycji kulinarnej.

 

Nalewka rabarbarowa

Nalewka rabarbarowa

Przepisem na nalewkę z rabarbaru kończymy cykl pomysłów na wykorzystanie rabarbaru. Przynajmniej w tym sezonie. Nasza nalewka to przepis prosty, sprawdzony, wydobywający kwaskowy smak rabarbaru. Używając tylko kilku składników, wysokiej jakości, uzyskamy smak idealny. Okazuje się, że rabarbar niejedno ma imię i w Polsce możemy spotkać odmiany pod nazwą: Przodownik Europy, Wczesny Hosera, Wiśniowy, Karpow Lipskiego, Przeworski, Purpurat, Sutton, Olbrzym Amerykański oraz Malinowy. Do nalewki możemy dodać do nalewki laskę wanilii aby podkręcić jej smak. Zrobiona jeszcze teraz, po odcedzeniu (za miesiąc) i leżakowaniu (do trzech miesięcy) może być, pod koniec września idealnym napojem do celebrowania odchodzącego lata. Możemy spożywać ją samą, z kostkami lodu lub jako dodatek do prosecco lub innego wina musującego.

 

Chałka

Chałka

Chałka wspomnienie śniadania z dzieciństwa, najczęściej z masełkiem, popijana kakao. Zdarzały się wersje z miodem, konfiturą czy twarożkiem a nawet nutellą. Mogłoby się wydawać, że to Polski wypiek, ale tak naprawdę wywodzi się z kuchni żydowskiej i oznacza ofiarę. Chałka wytworzona z ciasta drożdżowego zwana jest też czasem plecionką albo kukiełką. Możemy do niej dodawać rodzynki lub skórkę pomarańczową aby nadać jej charakteru ciasta. Może być posmarowana rozmąconym żółtkiem z mlekiem, posypana kruszonką lub sezamem. Chałkę możemy potraktować też jak tosty: kromki chałki opiekamy w tosterze, tak aby z zewnątrz były chrupiące a w środku miękkie. Smarujemy je masłem i dopełniamy ulubionymi dodatkami np. pastą orzechową.

 

 

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
12,00 zł 9,76 zł
szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680
11,50 zł 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
0,85 zł 0,69 zł
szt.
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
9,80 zł 7,97 zł
szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
9,00 zł 7,32 zł
szt.
puriFERM  MOCKBA  Moskva do 21% drożdże gorzelnicze
puriFERM MOCKBA Moskva do 21% drożdże gorzelnicze
9,60 zł 7,80 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium