Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Świąteczna babka gotowana 0
Świąteczna babka gotowana

Świąteczna babka gotowana

Najczęściej bywa tak, że zorganizowane osoby, już na początku grudnia mają przygotowany świąteczny jadłospis. Dlatego na Mikołajki mamy propozycję słodkiej babki gotowanej. Alternatywny sposób w przypadku awarii piekarnika. W świątecznych wypiekach znajdziemy duże ilości bakalii: daktyli, migdałów, suszonych moreli, rodzynków, fig, nerkowców, orzeszków ziemnych, orzechów włoskich, laskowych, pistacji, maku czy sezamu. Wykorzystując je w świątecznych wypiekach i daniach zapewniamy sobie pomyślność na cały następny rok. Kiedyś użycie ich miało symbolizować szczęście, powodzenie  i długie dostanie życie. Spożycie suszonych owoców w postaci kompotu symbolizowało zdrowie i siłę. Ponadto migdały oznaczały początek życia i rodzącą się nadzieję, orzechy laskowe natomiast dobrobyt, orzechy włoskie od wieków stanowiły z kolei symbol mądrości. Być może dziś podchodzimy bardziej pragmatycznie do produktów stosowanych w wypiekach i gotowaniu, ale z pewnością bakalie w dużych ilościach znajdą się na naszych świątecznych stołach. Dodatkowo aby kultywować lokalne tradycje wracamy do przepisu na babkę gotowaną z okolic łódzkiego Rogowa. Należy chwalić się tym co lokalne i dobre.

 

 

 

 

czytaj całość »
Snowman 0
Snowman

Dziś zimowa aura przyniosła nam pomysł na bałwanka - kolorowy, aromatyczny drink rodem z Hawajów. Znajdziemy w nim ciekawe połączenie rumukokosamięty, soku ananasowego oraz cytrynowo-limonkowych bąbelków. Napój alkoholowy o dość intensywnej barwie co to prawda, ale za to jaki przepyszny. Oczywiście przepis nie jest zbyt tradycyjny i jeśli tylko postanowimy użyć zamienników, typu zaprawka do alkoholu czy koncentratu do nalewek, efekt będzie równie zadawalający i przepyszny. Zatem łączmy składniki, mieszajmy style i cieszmy się zimą.

czytaj całość »
Schab nadziewany 0
Schab nadziewany

Schab nadziewany

Klasyczną potrawą ze schabu są oczywiście kotlety schabowe w panierce z bułki tartej. To bezapelacyjny król obiadów. Ponadto kotlety można przygotować na wiele sposobów: saute, z kością lub bez kości, smażony lub pieczony, marynowany lub w sosie. Można jednak nieraz odejść od tradycji zwłaszcza, że przed nami okres świąteczny i zrobić schab z bakaliami. Ponieważ nie mogliśmy się zdecydować czy bardziej smakuje nam schab ze śliwkami czy schab z morelami, zrobiliśmy 2 w jednym. Morele pomogą nam przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Są źródłem energii, wspomagają koncentrację i zapobiegają rozwojowi anemii. Używamy je do owsianek, koktajli mlecznych, surówek, ciasteczek, keksów, batoników. U śliwek suszonych duża zawartość błonnika przeciwdziała gromadzeniu się cholesterolu i tłuszczu w komórkach. Dlatego zaleca się jedzenie kilku, kilkunastu suszonych śliwek dziennie, aby wyeliminować problemy z zaparcia. Śliwka suszona jest składnikiem  świątecznego kompotu czy dietetycznego dania (jogurtu), znajdziemy ją również w sosie do mięs, sałatce lub jako element farszu do pierogów.

 

 

czytaj całość »
Dyniowa owsianka 0
Dyniowa owsianka

Dyniowa owsianka

Nic tak nie poprawi nam nastroju i nie doda ciepła na cały dzień, jak dyniowa owsianka z rozgrzewającymi przyprawami korzennymi. Temat owsianki ponownie powraca, ale prawda jest taka, że nie ma nic bardziej pożywnego na początek dnia jak płatki owsiane w różnych odsłonach. W internecie możemy znaleźć informacje, że zawarta w płatkach owsianych rozpuszczalna frakcja błonnika normalizuje stężenia glukozy we krwi, a także redukuje poziomu cholesterolu LDL i całkowitego. To natomiast powoduje, że przeciwdziała cukrzycy oraz miażdżycy i chorobom naczyniowo-sercowym. Do owsianki dodaliśmy wanilię, pnącza z rodziny storczykowatych, którą pozyskuje się przez zbieranie niedojrzałych owoców i poddawaniu ich fermentacji. Ponoć wąchanie laski wanilii likwiduje uczucie głodu i pozwala zasnąć. Natomiast z pewnością wanilia leczy stany gorączkowe i działa rozkurczowo, przeciwzapalnie oraz wspomaga pracę żołądka. 

czytaj całość »
Pieprzówka 0
Pieprzówka

Pieprzówka

Zdrowotna nalewka na kłopoty z przewodem pokarmowym. Alkaloid piperyna wzmacnia wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom, niestrawności, leczy biegunkę i zaparcia. Dodatkowo pomaga w walce z przeziębieniem i kaszlem. Pieprz to roślina z południowo-wschodnich Indii. Jest łatwo ukorzeniającym się pnączem dorastającym do 15 m. Uprawia się go dla owoców, zwanych pieprzem przyprawowym. Ta roślina ma na początku zielone owoce a następnie czerwone, które kiedy zaczynają czernieć, ścina się i suszy na słońcu. W kuchni wykorzystuje się również biały pieprz. Aby go uzyskać zbiera się pieprz czerwony w strąkach, układa warstwami i przykrywa kocami. Następnie po przefermentowaniu, zdejmuje się owocnię i pozostaje nam białe „jądro”. W kuchni znajdziemy mieszanki pieprzu: kolorowy, ziołowy, czosnkowy, cytrynowy czy pomarańczowy. Są też przyprawy zwane potocznie pieprzem, ale tak naprawdę nie są spokrewnione z nim spokrewnione np. pieprz cayeen (papryczka chili) czy pieprz syczuański uzyskiwany z suszonych oraz drobno zmielonych łupin owoców żółtokrzewu pieprzowego. Nalewka zrobiona jest z klasycznego czarnego pieprzu. Nasza jest świeżo nastawiona, po tygodniu zyskuje delikatne herbaciane zabarwienie.

 

czytaj całość »
Pasta z piersi kurczaka 0
Pasta z piersi kurczaka

Pasta z piersi kurczaka

Światowy Dzień Kanapki obchodziliśmy na początku miesiąca, 3 listopada, ale na celebrowanie przyjemnych świąt, zawsze jest dobry czas. Nasza dzisiejsza propozycja to pasta na bazie piersi kurczaka i masła orzechowego. Z bardzo małą ilością składników. Jest bardzo sycąca, wysokobiałkowa. Idealna na start dnia i po treningu. Z piersi z kurczaka możemy zrobić kotlety w przeróżnych panierkach, przyrządzać w sosach: śmietanowym, pomidorowym, pesto, marynować do grillowania, zapiekać z warzywami czy faszerować orzechami lub szpinakiem. To bardzo uniwersalne mięso, o delikatnym smaku, które można przyprawić na ostro, słodko-pikantnie, ziołowo, kwaśno. Możliwości na danie z piersią kurczaka jest bardzo wiele.

 

 

czytaj całość »
Indyk w sosie żurawinowo-pomarańczowym 0
Indyk w żurawinie

Indyk w sosie żurawinowo-pomarańczowym

W wigilię Święta Dziękczynienia proponujemy indyka. Może nie całego, faszerowanego ale idealnego na odświętny obiad. Święto Dziękczynienia celebrowane w USA przypada zawsze na 4 czwartek listopada jako pamiątka pierwszych dożynek w kolonii Plymouth. Święto sięga swoimi korzeniami do XVI wieku. Dzień to okazja do dziękowania za plony, a także wyjątkowy czas, który spędza się w gronie rodziny. W Święto Dziękczynienia nie może zabraknąć tradycyjnych potraw, takich jak pieczony indyk, farsz chlebowy, żurawina, słodkie ziemniaki czy ciasto dyniowe. W świadomości Amerykanów najpopularniejszy do spożywania jest pieczony indyka faszerowany nadzieniem chlebowym lub owocami i podawany z aromatycznym sosem. Przeciętny indyk to święto waży ok. 7,5 kg. Natomiast klasyczny farsz chlebowy, którym jest nadziewany składa się z grzanek z białego chleba tostowego, selera naciowego, przypraw: szałwia, tymianek i rozmaryn czy przyprawa do kurczaka i suszona żurawina. Nasza propozycja to pierś z indyka w sosie żurawinowo pomarańczowym idealna na co dzień i od święta.

 

czytaj całość »
Jabłkowa Margarita 0
Jabłkowa Margarita

Jabłkowa Margarita

Jeden z najlepszych napojów alkoholowych na jesienne wieczory, łączący smaki polskich sadów z egzotyką meksykańskiego alkoholu oraz aromatycznymi i rozgrzewającymi przyprawami z Azji i odrobiną syropu klonowego z Kanady. W sumie powstaje nam taki kosmopolityczny drink na długie zimne wieczory. Najczęściej tequili będącej składnikiem tego drinka używamy do drinków letnich, z dużą ilością skruszonego lodu: Margarita, Tequila sunrise czy Mexicola. Tequila produkowana jest ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Nazwa pochodzi od meksykańskiego miasta Tequila, centrum produkcji trunku. Cydr natomiast, zwany również jabłecznikiem, zrobiony jest z naszych rodzimych jabłek, chociaż produkowany jest głównie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Do międzynarodowego towarzystwa należałoby jeszcze dorzucić likier Cointreau z gorzkich pomarańczy, najczęściej hiszpańskich i haitańskich. Jest ciekawym dodatkiem wielu znanych koktajli: Blue Monday czy Cosmopolitan. W tym międzynarodowym towarzystwie spędźmy zatem jesienny wieczór pod kocykiem.

.

 

 

czytaj całość »
Kalafior nadziewany mięsem 0
Kalafior nadziewany mięsem

Kalafior nadziewany mięsem

Kalafior pochodzi z szanowanej rodziny: kapustowate. Jego częścią jadalną jest rozrośnięta w tzw. różę, łodyga. Kalafior przez całe lata podawany był „z wody”. Najczęściej gotowany bez przykrycia, w lekko osolonej i osłodzonej wodzie, po którym to gotowaniu, w całej kuchni pozostawał charakterystyczny zapach. Dziś kalafior przechodzi smakowy renesans. W necie znajdziemy przeróżne przepisy na przyrządzenie kalafiora, zarówno na surowo jak i poddanego obróbce cieplnej, np. kotleciki w panierce z płatów migdałowych, spód do pizzy, przeróżne zupy kremy, pieczonego z innymi warzywami jako przystawka do mięsa, w sałatce z jajkiem i kukurydzą czy jako marynata, zamkniętego w zalewie octowej. Postanowiliśmy upiec kalafior, uprzednio faszerując go mięsem. W ten sposób mieliśmy bardzo smaczne danie obiadowe.

 

czytaj całość »
Azjatyckie curry 0
Azjatyckie curry

Azjatyckie curry

Dla kuchni azjatyckiej charakterystyczne są: obfitość warzyw, niskokaloryczność i aromatyczność. Sposób odżywiania mieszkańców Azji różni się w zależności od regionu. Wśród najbardziej znanych kuchni azjatyckich wymienia się kuchnię chińską, japońską, tajską i indyjską. I tak np. w kuchni Japonii stawia się na ryby i owoce morza, oraz warzywa, ryż i sos sojowy. Indie natomiast, w których sos sojowy jest praktycznie niestosowany, znane są z wykorzystania aromatycznych przypraw, tj. kolendra, curry, chili, szafran, goździki, cynamon, pieprz i kardamon. Hindusi bazują na warzywach strączkowych: ciecierzycy, grochu, fasoli, soczewicy. Na ich bazie powstają zupy, curry, sałatki, tworząc potrawy bardzo sycące i rozgrzewające.

 

 

czytaj całość »
Irish coffee cream 0
Irish coffee cream

Irish coffee cream

Słynny Irish cream to gatunek kremu alkoholowego, tworzony na bazie śmietany i whiskey irlandzkiej z dodatkiem wanilii i kakao. Jest bardzo popularny w Irlandii, ale w Polsce także znajduje wielu koneserów. Powstał prawie 50 lat temu i jest jednym z ulubionych kobiecych likierów. Stanowi bazę wielu drinków i koktajli oraz dodatek do kawy z bitą śmietaną. Ten krem lubi połączenie z whiskey, złotą tequilą, piwem Guinness, herbatą earl grey, gorącą czekoladą oraz lodami. Idealnie zatem sprawdzi się na damski jesienny wieczór. My mamy gotowy produkt jakim jest koncentrat Irish Coffee Ceram, który wymieszany z mlekiem skondensowanym i czystą wódką da nam znakomity likier kawowy. W naszej ofercie znajdziecie również propozycje koncentratów na chłodniejsze dni: żołądkowa gorzka, gruszka, pigwowy, kawówka, amaretto, czekolada, słony karmel czy orzech laskowy. A na przeziębienie koncentrat malinowy czy imbir cytryna miód.

 

czytaj całość »
Chleb bez mąki 0
Chleb bez mąki

Chleb bez mąki

Chleb twarogowy, dla osób z nietolerancją glutenu. Gluten to wspólna nazwa białek występujących w ziarnach zbóż, takich jak pszenica i jej odmiany, żyto, pszenżyto oraz jęczmień. Po dodaniu do  mąki wody, białka glutenu tworzą lepką sieć, która ma konsystencję podobną do kleju. Słowo gluten wywodzi się od angielskiego słowa glue, czyli klej. Ta właściwość sprawia, że ciasto jest elastyczne, a wypieki – smaczne, puszyste i odporne na wysychanie. Niestety coraz więcej osób ma uczulenie bądź nietolerancję na gluten. W przypadku bezglutenowych zamienników można zdecydować się na chleb ryżowy, jagalny, gryczany bądź kukurydziany. My proponujemy chleb na bazie twarogu i jajek oraz płatków owsianych i siemienia lnianego. Chleb dla zabieganych, syty i smaczny. Dzięki zamienności bakali możemy nadać mu posmak orzechowy, dyniowy lub lekko słodkawy dodając do masy rodzynki, żurawinę lub morele.

 

 

czytaj całość »
Pierogi dyniowe z fetą 0
Pierogi dyniowe z fetą

Pierogi dyniowe z fetą

Propozycja dla miłośników potraw z dynią. Oraz fanów pierogów. Pierogi z wytrawnym nadzieniem. Jesień to idealna pora na przetwory z dyni. W przepisie użyliśmy dyni hokaido, która ze względu na dużą zasobność w beta-karoten ma bardzo dobry wpływ na wzrok. Poprawia także działanie naszego układu odpornościowego. Jest nieodzownym wsparciem w rozwiązywaniu problemów z trzustką, śledzioną i żołądkiem. Wspiera odbudowę błony śluzowej. Ponadto wspiera prawidłowe działanie wątroby i nerek. Dodatkowo dynia ma świetne osiągnięcia w kosmetyce. Kosmetyki, które w swoich recepturach zawierają dynię, odmładzają, poprawiają nawilżenie skóry oraz dodają jej blasku. Zawarte w dyni witaminy, enzymy i przeciwutleniacze aktywizują regeneracje komórek oraz delikatnie rozjaśniają. Olej z pestek dyni wykazuje silne działanie nawilżające, zmniejsza widoczność zmarszczek, napina i wygładza skórę. Zawarte w oleju enzymy złuszczają martwy naskórek. Ale wróćmy do naszego przepisu. Z pewnością pracę w przyrządzaniu pierogów usprawnią nam różnego rodzaju wykrawaczki, foremki do pierogów i uszek czy pierożnice.

 

 

 

 

czytaj całość »
Halloweenowe ciasteczka z lukrem 0
Halloweenowe ciasteczka z lukrem

Halloweenowe ciasteczka z lukrem

To święto obchodzone 31 października. Wywodzi się z celtyckiego obrzędu z okazji końca jesieni a początku zimy, znanego na terenach irlandzkich jako Samhain. Rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych, którego głównym symbolem jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. W naszej kulturze, małymi kroczkami Halloween pojawia się w elementach dekoracji i oczywiście w jedzeniu. Popularne motywy potraw to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny itp. Króluje kolor czarny, pomarańczowy i czerwony. Fajnie wyglądają mumie, czyli parówki otoczone paskami ciasta pizzowego lub francuskiego, sernik dyniowy, shoty z wódki brzoskwiniowej, kremu miętowego, Irish Coffee Cream czy nasze lukrowane ciasteczka w kształtach idealnie wpisujących się w konwencję tego festynu.

 

 

 

 

czytaj całość »
Słonina wędzona w Borniaku 0
Słonina wędzona w Borniaku

Słonina wędzona w Borniaku

Obecnie bardzo trudno zakupić kawałek grubej słoniny. Takiej jak kiedyś, o grubości ok 6 cm. Pomimo dłuższego szukania zdecydowaliśmy się na taką o grubości ok. 4 cm. Słonina poniżej 3 cm niestety nie sprawdza się w wędzeniu, nam wychodziła za twarda. Tym razem po uwędzeniu przy użyciu zrębków czereśniowych, w zimnym dymie, słonina wyszła przepyszna, mięciutka jak masełko. Postawiliśmy na tradycyjny smak słoniny lekko osolonej. Możemy jednak po głównym wędzeniu natrzeć słoninę ulubionymi przyprawami i jeszcze poddać zimnemu wędzeniu przez ok. 2 godziny. Z najpopularniejszych przypraw, które stosuje się do słoniny możemy zastosować słodką paprykę, chili, majeranek, tymianek, rozmaryn, pieprz ziołowy, czosnek. Polecamy użyć mieszanki sekret dziadka Feliksa. Tym razem jednak postawiliśmy na naturalność i użyliśmy tylko soli i pieprzu młotkowanego. Korzystając z uruchomionej wędzarni dorzuciliśmy również do wędzenia boczek, ale dziś gwiazdą jest przepyszna wędzona słonina.  

 

 

czytaj całość »
Wino domowe 0
Wino domowe

Wino domowe

Choć w tym roku winobranie nie było zbyt obfite, udało nam się uzyskać 4 pojemniki nastawu, czyli już doprawionego soku owocowego drożdżami, pożywką, cukrem i ewentualnie kwaskiem cytrynowym (możemy dodać jeśli winogrona były bardzo słodkie). Jeśli za pomocą prasy otrzymamy już surowy, niesfermentowany sok wytłoczony z owoców moszcz, czas na dobór drożdży. Na powierzchni winogron znajdują się drożdże zwane dzikimi, w przeciwieństwie do drożdży winiarskich specjalnie hodowanych. Jeśli zdecydujemy się wyprodukować wino tylko na drożdżach dzikich, otrzymamy wina o niskiej zawartości alkoholu. Szlachetne drożdże dobiera się w zależności od tego jakie wino produkujemy: lekkie czy mocne, wytrawne czy słodkie białe czy czerwone. Ze szlachetnych drożdży, zanim dodamy je do moszczu robimy matkę drożdżową, najlepiej 4-5 dni przed wyciskaniem soku, którą następnie dodajemy do moszczu. Produkcja domowego wina nie jest możliwa bez niezbędnych akcesoriów winiarskich. W ofercie posiadamy wszystkie artykuły, niezbędne do rozpoczęcia przygody z winiarstwem - od przygotowania moszczu po rozlanie wina do butelek. To między innymi zbiorniki fermentacyjne, rurki fermentacyjne, reduktory i wężyk do zlewania wina, a także termometry i alkoholomierze. Dodatkowo szczotki oraz suszarki do butelek. Gotowe wino najlepiej zlać do butelek, a ponadto zamknąć korkiem przy użyciu  korkownicy, wykończyć kapturkami samozaciskającymi i odstawić na regał. Nasza  propozycja to wino gronowe z dodatkiem soku jabłkowego.

 

czytaj całość »
Kompleksowy przewodnik po generatorach dymu do wędzarni: od wyboru do użytkowania 0
Kompleksowy przewodnik po generatorach dymu do wędzarni: od wyboru do użytkowania

Czym jest generator dymu do wędzarni i jak działa?

Generator dymu do wędzarni to specjalnie zaprojektowane urządzenie, które umożliwia produkcję dymu w kontrolowany sposób, niezbędny do wędzenia produktów spożywczych. Choć dla wielu osoby sama koncepcja wędzenia kojarzy się z tradycyjnym paleniskiem i długotrwałym procesem, nowoczesne technologie znacząco uproszczały ten proces. Współczesne generatory dymu do wędzenia umożliwiają wędzenie na różnych surowcach: od zrębków drewnianych, przez pellet, aż po specjalne ciecze. Dzięki nim wędzenie stało się dostępne nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w tradycyjnych metodach.

czytaj całość »
Energetyczna owsianka 0
Energetyczna owsianka

Energetyczna owsianka

Nie tak dawno, bo 10 października obchodziliśmy– Światowy Dzień Owsianki, który jest pomysłem szkockiej organizacji charytatywnej Mary's Meals, pomagającej najbiedniejszych dzieciom i sierotom. W wielu krajach z tej okazji odbywają się imprezy tematyczne, np. mistrzostwa w przyrządzaniu owsianki. Nie słyszeliśmy żeby w Polsce gdzieś odbywały się takie mistrzostwa, ale być może już niedługo tak się stanie. Najbardziej klasyczna owsianka to ta z płatkami owsianymi na mleku. Jednak są różne wariacje na temat owsianki: na mleku roślinnym, kakaowa, z nasionami, z mlekiem kokosowym i wiórkami kokosowymi, z kurkumą i świeżą bazylią, z dynią i goździkami, piernikowa, pomarańczowa, z marchewką i bananami. Ta lista nie jest oczywiście zamknięta, wszystko zależy od preferencji smakowych i aktualnego apetytu. Nasza ma nutę kawy, a przez użycie nasion lnu jej konsystencja przypomina pudding.

 

czytaj całość »
Muffiny marchewkowe z borówkami 0
Muffiny marchewkowe z borówkami

Muffiny marchewkowe z borówkami

Ciekawy przepis na babeczki z marchewki. Zestawienie marchewki z borówkami, doprawionej cynamonem i odrobiną miodu, sprawdzi się jako słodka przekąska do szkoły, pracy czy w podróży. Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej potrzebujemy wewnętrznego rozgrzania, a tu świetnie sprawdza się właśnie cynamon. Cynamon pozyskuje się z wiecznie zielonych 2 letnich pędów, z których zdziera się korę. Najcenniejszy to ten występujący na Sri Lalance, cynamonowiec cejloński. Jego kora jest cienka, papierowata, jasnobrązowa. Mniej wartościowy, ale szeroko dostępny to cynamon pozyskiwany z cynamonowca wonnego zwanego kasją, którego ojczyzną są Chiny. Kasja natomiast ma korę grubą, cięższą do roztłuczenia a laski cynamonu są zawsze skręcone w pojedyncze rurki. Cynamon należy do tzw. przypraw egzotycznych, takich jak: pieprz czarny, wanilia, muszkatołowiec korzenny, kardamon malaborski, goździkowiec korzenny czy imbir lekarski.

 

=

 

czytaj całość »
Pasztet na imprezę 0
Pasztet na imprezę

Pasztet na imprezę

Pomysł na pasztet narodził się z potrzeby chwili. Na imprezę. Ale tak naprawdę chłodne miesiące to idealny czas na robienie pasztetów. Pasztet to produkt otrzymywany z jednolitej, zmielonej masy mięsnej. Do jego produkcji zazwyczaj wykorzystuje się mięso surowe, gotowane lub pieczone, niejednokrotnie w połączeniu z podrobami. Najpopularniejsze to pasztet z wieprzowiny, kaczki, indyka, kurczaka, królika lub pasztet z dziczyzny. Dla podkręcenia smaku często dodajemy do pasztetów: żurawinę, rodzynki, grzyby, śliwki, czosnek, oliwki. Pasztet doprawia się pieprzem, imbirem, gałką muszkatołową, solą i aromatycznymi alkoholami.

 

czytaj całość »
Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Swojskie przepisy
Świąteczna babka gotowana

Świąteczna babka gotowana

Najczęściej bywa tak, że zorganizowane osoby, już na początku grudnia mają przygotowany świąteczny jadłospis. Dlatego na Mikołajki mamy propozycję słodkiej babki gotowanej. Alternatywny sposób w przypadku awarii piekarnika. W świątecznych wypiekach znajdziemy duże ilości bakalii: daktyli, migdałów, suszonych moreli, rodzynków, fig, nerkowców, orzeszków ziemnych, orzechów włoskich, laskowych, pistacji, maku czy sezamu. Wykorzystując je w świątecznych wypiekach i daniach zapewniamy sobie pomyślność na cały następny rok. Kiedyś użycie ich miało symbolizować szczęście, powodzenie  i długie dostanie życie. Spożycie suszonych owoców w postaci kompotu symbolizowało zdrowie i siłę. Ponadto migdały oznaczały początek życia i rodzącą się nadzieję, orzechy laskowe natomiast dobrobyt, orzechy włoskie od wieków stanowiły z kolei symbol mądrości. Być może dziś podchodzimy bardziej pragmatycznie do produktów stosowanych w wypiekach i gotowaniu, ale z pewnością bakalie w dużych ilościach znajdą się na naszych świątecznych stołach. Dodatkowo aby kultywować lokalne tradycje wracamy do przepisu na babkę gotowaną z okolic łódzkiego Rogowa. Należy chwalić się tym co lokalne i dobre.

 

 

 

 

Snowman

Dziś zimowa aura przyniosła nam pomysł na bałwanka - kolorowy, aromatyczny drink rodem z Hawajów. Znajdziemy w nim ciekawe połączenie rumukokosamięty, soku ananasowego oraz cytrynowo-limonkowych bąbelków. Napój alkoholowy o dość intensywnej barwie co to prawda, ale za to jaki przepyszny. Oczywiście przepis nie jest zbyt tradycyjny i jeśli tylko postanowimy użyć zamienników, typu zaprawka do alkoholu czy koncentratu do nalewek, efekt będzie równie zadawalający i przepyszny. Zatem łączmy składniki, mieszajmy style i cieszmy się zimą.

Schab nadziewany

Schab nadziewany

Klasyczną potrawą ze schabu są oczywiście kotlety schabowe w panierce z bułki tartej. To bezapelacyjny król obiadów. Ponadto kotlety można przygotować na wiele sposobów: saute, z kością lub bez kości, smażony lub pieczony, marynowany lub w sosie. Można jednak nieraz odejść od tradycji zwłaszcza, że przed nami okres świąteczny i zrobić schab z bakaliami. Ponieważ nie mogliśmy się zdecydować czy bardziej smakuje nam schab ze śliwkami czy schab z morelami, zrobiliśmy 2 w jednym. Morele pomogą nam przywrócić równowagę kwasowo-zasadową. Są źródłem energii, wspomagają koncentrację i zapobiegają rozwojowi anemii. Używamy je do owsianek, koktajli mlecznych, surówek, ciasteczek, keksów, batoników. U śliwek suszonych duża zawartość błonnika przeciwdziała gromadzeniu się cholesterolu i tłuszczu w komórkach. Dlatego zaleca się jedzenie kilku, kilkunastu suszonych śliwek dziennie, aby wyeliminować problemy z zaparcia. Śliwka suszona jest składnikiem  świątecznego kompotu czy dietetycznego dania (jogurtu), znajdziemy ją również w sosie do mięs, sałatce lub jako element farszu do pierogów.

 

 

Dyniowa owsianka

Dyniowa owsianka

Nic tak nie poprawi nam nastroju i nie doda ciepła na cały dzień, jak dyniowa owsianka z rozgrzewającymi przyprawami korzennymi. Temat owsianki ponownie powraca, ale prawda jest taka, że nie ma nic bardziej pożywnego na początek dnia jak płatki owsiane w różnych odsłonach. W internecie możemy znaleźć informacje, że zawarta w płatkach owsianych rozpuszczalna frakcja błonnika normalizuje stężenia glukozy we krwi, a także redukuje poziomu cholesterolu LDL i całkowitego. To natomiast powoduje, że przeciwdziała cukrzycy oraz miażdżycy i chorobom naczyniowo-sercowym. Do owsianki dodaliśmy wanilię, pnącza z rodziny storczykowatych, którą pozyskuje się przez zbieranie niedojrzałych owoców i poddawaniu ich fermentacji. Ponoć wąchanie laski wanilii likwiduje uczucie głodu i pozwala zasnąć. Natomiast z pewnością wanilia leczy stany gorączkowe i działa rozkurczowo, przeciwzapalnie oraz wspomaga pracę żołądka. 

Pieprzówka

Pieprzówka

Zdrowotna nalewka na kłopoty z przewodem pokarmowym. Alkaloid piperyna wzmacnia wydzielanie soków trawiennych, przeciwdziała wzdęciom, niestrawności, leczy biegunkę i zaparcia. Dodatkowo pomaga w walce z przeziębieniem i kaszlem. Pieprz to roślina z południowo-wschodnich Indii. Jest łatwo ukorzeniającym się pnączem dorastającym do 15 m. Uprawia się go dla owoców, zwanych pieprzem przyprawowym. Ta roślina ma na początku zielone owoce a następnie czerwone, które kiedy zaczynają czernieć, ścina się i suszy na słońcu. W kuchni wykorzystuje się również biały pieprz. Aby go uzyskać zbiera się pieprz czerwony w strąkach, układa warstwami i przykrywa kocami. Następnie po przefermentowaniu, zdejmuje się owocnię i pozostaje nam białe „jądro”. W kuchni znajdziemy mieszanki pieprzu: kolorowy, ziołowy, czosnkowy, cytrynowy czy pomarańczowy. Są też przyprawy zwane potocznie pieprzem, ale tak naprawdę nie są spokrewnione z nim spokrewnione np. pieprz cayeen (papryczka chili) czy pieprz syczuański uzyskiwany z suszonych oraz drobno zmielonych łupin owoców żółtokrzewu pieprzowego. Nalewka zrobiona jest z klasycznego czarnego pieprzu. Nasza jest świeżo nastawiona, po tygodniu zyskuje delikatne herbaciane zabarwienie.

 

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

11,50 zł

Cena regularna: 12,00 zł

Najniższa cena: 11,40 zł

9,35 zł

Cena regularna: 9,76 zł

Najniższa cena: 9,27 zł
szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,95 zł

0,77 zł

szt.
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

9,00 zł

7,32 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium