Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Peklowana szynka z szynkowaru 0
Peklowana szynka z szynkowaru

Peklowana szynka z szynkowaru

Powracamy do domowego wyrobu wędlin. Mamy fajny przepis na domową szynkę. Jego zaletą jest przesłanie – wiesz co jesz. Szynka wykonana w prosty sposób przy użyciu szynkowaru. Najpierw peklujemy szynkę. Peklowanie mięsa to sposób na jego utrwalenie. Dzięki temu szynka będzie bardziej soczysta i pełna wyjątkowego smaku jest bardziej wyrazista, ma ładny kolor i zdecydowanie dłużej się przechowuje. I nie ma znaczenia czy potem będziemy ją gotować, smażyć czy wędzić. W tym przypadku możemy powiedzieć chyba o gotowaniu, bo zapeklowaną szynkę poddajemy obróbce w szynkowarze. Serdecznie polecamy wypróbowywanie przepisów łączących znane smaki z możliwościami, które nie wymagają od nas użycia specjalnych urządzeń typy wędzarnia czy miejsca. Mała kuchenka jest wystarczającym miejscem do przygotowania tej wędliny na co dzień i od święta.

 

czytaj całość »
Postna szarlotka 0
Postna szarlotka

Postna szarlotka

W okresie postu wiele osób rezygnuje z jedzenia słodyczy. Przepis na szarlotkę zadowoli i wegan i osoby na diecie oczyszczającej i oczywiście ascetów. Produkty na ten deser są dostępne przez cały rok. Spód zrobiony ze startej marchewki. A jak wiemy regularne spożywanie marchwi przyczynia się do poprawy stanu cery, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów i chroni przed chorobami serca. Jabłka upieczone wbrew pozorom też nie tracą swoich właściwości. Są daniem niskokalorycznym. Wszystkie witaminy z grupy B, witaminy A, C, E i niektóre kwasy askorbinowe pozostają w pieczonych jabłkach, bogate w żelazo, potas, fosfor, sód i inne pierwiastki śladowe. Jabłka plus cynamon to takie naturalne dla nas połączenie. Cynamon działa rozgrzewająco, ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, zwalcza wolne rodniki oraz pozwala obniżyć poziom cukru we krwi oraz utrzymać odpowiednie stężenie cholesterolu. Na rozgrzanie i poprawę smaku dorzucamy jeszcze trochę aromatycznych i wonnych przypraw, które podkręcą nasz metabolizm: kardamon, imbir i goździki.

czytaj całość »
Chleb na zakwasie 0
Chleb na zakwasie

Chleb na zakwasie

Chleb w kulturze polskiej symbolizuje nie tylko pożywienie, ale także dostatek oraz pomyślność. Źródła podają, że nie zawsze był pożywieniem podstawowym i codziennym. W biedniejszych częściach kraju, jeszcze w I połowie XX w. pojawiał w większe święta. Dziś nie sposób zliczyć rodzajów chleba, które możemy upiec: na zakwasie lub drożdżach, jasny lub ciemny, pszenny czy żytni? Pytań w kwestii chleba jest wiele, np. co oznacza, że chleb jest „świeży”? Dla niektórych to taki ciepły pachnący prosto z pieca, dla innych wystudzony, łatwy do pokrojenia. Jednak w tym przypadku okres, przez który pieczywo zachowuje świeżość, zależy od jego rodzaju. Pieczywo białe pszenne zachowuje świeżość przez ok. 2 dni, jeśli ma dodatek mąki żytniej, nawet 3-4 dni. Pieczywo razowe jest świeże przez 5-6 dni a pełnoziarniste nawet do 10 dni. Chcieliśmy zaproponować Wam pieczywo mieszane na zakwasie z ziarnami. Nasza propozycja jest zarazem testem zakwasu chlebowego żytniego w formie suchej. Przepis przyjemny w przygotowaniu a efekt końcowy, smak, zapach po prostu boski!

 

 

czytaj całość »
Pączki tradycyjne 0
Tłusty czwartek

Pączki tradycyjne

Tłusty czwartek w naszej tradycji wywodzi się z żegnania karnawału i przygotowania się na post. To ruchome święto rozpoczynające ostatni tydzień karnawału. Pączki były znane w starożytnym Rzymie, spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Początkowo pączki nie były przygotowywane na słodko, słodki pączek jest zapewne zapożyczeniem z kuchni arabskiej. W Polsce pierwsze wzmianki dotyczące pączków pojawiają się w XVI w., zadomowiły się jednak w XVII wieku na dworach i w miastach. Na polską wieś zawędrowały dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsze polskie pączki wcale nie były słodkie. Miały postać nadziewanego słoniną chlebowego ciasta, smażonego na smalcu. Do tego podawano je z tłustym mięsiwem i oczywiście zapijano wódką. Przyjęło się, że zjedzenie pączka gwarantuje powodzenie i obfitość przez cały rok. Stąd może również statystyki mówiące, że na 1 Polaka przypada średnio 2,5 pączka nie są wcale przesadzone. A w ten szczególny czwartek sprzedaje się ich około 100 mln. Kiedyś z marmoladą, obsypane cukrem pudrem, dziś o różnych kształtach, różnym nadzieniu i w kolorowych posypkach. Jednak nam najbliższy jest tradycyjny pączek.

 

czytaj całość »
Red Velvet 0
Red Velvet

Red Velvet

Powstanie Red Velvet zawdzięczamy działaniom Johna A. Adamsa-producenta barwników i ekstraktów spożywczych. To chyba najbardziej spektakularne ciasto walentynkowe. Dziś walentynki najhuczniej obchodzone są w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie żałują pieniędzy ani na prezenty dla ukochanych, ani walentynkowe randki. W USA w tym dniu popularne jest wysyłanie kartek walentynkowych i oglądanie romantycznych filmów. W Polsce Walentynki popularność zyskały w latach 90 XX wieku. Jednak nie osiągnęły takiej skali jak w krajach anglosaskich, mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Wiadomo, miłość należy okazywać sobie na co dzień nie tylko od święta, a  Red Velvet możemy jeść nie tylko ze względu na Walentynki.

 

czytaj całość »
Bigos - poezja smaku 0
Bigos - poezja smaku

Bigos - poezja smaku

Co dom to bigos, tak pokrótce można podsumować tę potrawę. Każdy ma swój unikalny sposób na jego ugotowanie. Nawet przepisy przekazywane pokoleniowo, są modyfikowane przez następne pokolenia. Składa się z kapusty, mięsa, wędlin, grzybów, wonnych przypraw, a czasami też owoców i wina. Jak podają źródła internetowe nazwa tego dania najprawdopodobniej pochodzi z języka niemieckiego lub włoskiego. Jak podaje Wikipedia „Pierwotnie tego słowa używano do określania sposobu siekania (zsiekać na bigos, 1534(…), nieco później nazywano tak potrawę z siekanego mięsa (1588)(…).W XVII w. słowo „bigos” zaczyna oznaczać także posiłek przyrządzony z resztek pozostałych z poprzednich potraw (…). Od XVII wieku słowo było używane również w szerszym znaczeniu jako siekanina, a w znaczeniu przenośnym mówiono: „bigosować” w bójce, czyli: siekać na drobne kawałki (np. szablą)”. W PRL-u bigos był najtańszą pozycją w menu i poza bardzo kwaśną, często niedogotowaną kapustą, składał się z resztek byle jakiego mięsa, tłuszczu. Obecnie bigos wraca na stoły najczęściej w okresie świąt i w czasie chłodów. I obecnie stanowi małe dzieło sztuki kulinarnej.

czytaj całość »
Hot Toddy 0
Hot Toddy

Hot Toddy

Irlandzki sposób na przeziębienie. Ostatnie tygodnie ze spadkami temperatury powodują wzrost zachorowań, jednak to nie powód aby się załamywać. Nieraz wystarczają sprawdzone sposoby, aby oprócz leczenia przeziębienia, dały również trochę dobrego samopoczucia. Jednym z nich jest, jak twierdzą amerykańscy naukowcy, łyk rozgrzewającej whisky. Whisky co prawda nie wyleczy nas, ale złagodzi przykre objawy przeziębienia i rozgrzeje organizm. Whisky produkowana w Irlandii to niemal wyłącznie whisky mieszana (blended), będąca wynikiem kupażowania spirytusów jęczmiennych i zbożowych (najczęściej z żyta). Rzadziej produkuje się straight whiskey – wyprodukowaną z zacieru będącego mieszanką różnych zbóż, której nie miesza się po destylacji. Single malt whiskey wyrabiana jest natomiast wyłącznie ze słodu. Zamiast ulubionej irlandzkiej whisky, możemy spróbować stworzyć domowy trunek, dodając do dobrego alkoholu jedną z wielu oferowanych przez nas zaprawek lub kostki dębowe.

 

 

czytaj całość »
Czerwona i zielona - pasty do kanapek 0
Czerwona i zielona - pasty do kanapek

Pasty do kanapek

Kontynuujemy temat śniadaniowy. W związku z tym mamy do zaproponowania 2 pasty: czerwoną i zieloną. Obie stanowią doskonałą bazę do kanapek dla roślino- i mięsożerców. Skomponowane tak aby mogły „istnieć” bez dodatków, ale przeróżne dodatki dodadzą tylko głębi smakowej produktom i przyprawą użytym do ich stworzenia. Podstawą obu past są wysokobiałkowe rośliny strączkowe. Fasola czerwona pochodzi z Ameryki Południowej, polecana jest wegetarianom jako źródło białka, ma więcej białka niż mięso (choć jest to białko uboższe w aminokwasy od zwierzęcego). Poza tym fasola bogata jest w witaminy z grupy B, potas, wapń i fosfor. Zawiera żelazo, kwas foliowy, selen oraz cynk. Jest bogata w izoflawony, które mają pozytywny wpływ na zdrowie kobiet w okresie menopauzy a u mężczyzn zmniejszające ryzyko raka prostaty. Dodatkową zaletą fasoli jest niski indeks glikemiczny, tak ważny dla chorych na cukrzycę.  Natomiast cieciorka, ciecierzyca, zwana również groszkiem włoskim wywodzi się z terenów Bliskiego Wschodu a stamtąd dotarła do krajów basenu Morza Śródziemnego. Podobnie jak fasola ma niski indeks glikemiczny, równie bogata w witaminy z grupy B oraz związki mineralne. Składniki zawarte w cieciorce mają też korzystny wpływ na ciśnienie krwi. A poza tym od wieków używana jest w kuchniach jako pastę do dipów lub smarowania pieczywa jako hummus oraz falafel czyli kotleciki z ciecierzycy.

 

czytaj całość »
Migdałowe keto bułeczki 0
Migdałowe keto bułeczki

Migdałowe keto bułeczki 

Na śniadanie proponujemy bułeczki keto. Banalnie proste i szybkie. Do naszych bułeczek potrzebujemy mąki migdałowej lub zmielonych migdałów. Jeśli chcemy poeksperymentować z bazą, możemy zamiast migdałów użyć zmielonej babki płesznik, siemienia lnianego, bądź różnych orzechów. Migdały są bogatym źródłem witamin z grupy B, m.in. kwasu foliowego i witaminy B6. Zawierają również witaminę E, która jest kluczowa dla prawidłowej regeneracji naszej skóry oraz witaminę A. Bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, korzystnie wpływają na tkankę mózgową i układ sercowo-naczyniowy, błonnik poprawiający pracę jelit oraz składniki mineralne i witaminy. Dietetycy określają je mianem produktu wysokoenergetycznego oraz bardzo odżywczego. Jeszcze dla wykazania nieograniczonych pozytywów migdałów możemy wspomnieć o ich wkładzie w kosmetykę. Z migdałów powstaje olejek, który działa nawilżająco i regenerująco, który jest polecany do pielęgnacji cery wrażliwej i suchej. Z gorzkich migdałów zaś powstaje kwas migdałowy, jeden z najcenniejszych kwasów AHA. Peeling z tym kwasem leczy trądzik, usuwa przebarwienia, działa antybakteryjnie, przeciwstarzeniowo i odbarwiająco. Nasze bułeczki pozwolą na zacząć terapię od wewnątrz

czytaj całość »
Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Swojskie przepisy
Pasztet cielęcy

Pasztet cielęcy

Nazwa tej przystawki pochodzi od francuskiego słowa „pâte”, które oznacza ciasto, masa, papka. Pierwsze pasztety przyrządzano już w starożytnym Rzymie, ale forma, którą znamy i kupujemy współcześnie – wywodzi się z Francji. Znawcą i wielbicielem pasztetów był wówczas król Ludwik XIV. Danie to było  uważane za wykwintne, a nawet za luksusowe. Istniał nawet zawód: pasztetnik. Tak nazywano osoby zajmujące się wyrobem pasztetów, uważano za przedstawicieli najbogatszej klasy. W Polsce pasztet wprowadził na stoły Jan III Sobieski, który był wielbicielem kuchni francuskiej. Tradycyjny pasztet to popularna potrawa przygotowywana na bazie jednolitej masy z gotowanego lub duszonego mięsa, z dodatkiem warzyw i przypraw. Najpopularniejszym gatunkiem mięsa wykorzystywanego do jego przygotowywania jest mięso z królika i wieprzowina. Dziś proponujemy bardziej wykwintny a zarazem delikatny pasztet cielęcy o łagodnym smaku. Dla podkreślenia jego smaku polecamy ostrą świąteczną ćwikłę albo kwaśno-słodką konfiturę z żurawiny. Idealnie sprawdzi się również z sosem koperkowym, chrzanowym czy majonezowym.

 

Likier kajmakowo-kawowy

Likier kajmakowo-kawowy

Likier to słodka i gęsta wódka gatunkowa. Jak podają źródła internetowe „w Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi i Rosji uznaje się za likiery wszystkie wódki zawierające ponad 330 g cukru w 1 litrze gotowego trunku. Natomiast w krajach anglosaskich wszystkie te wódki, które zawierają ponad 100 g cukru. Przy czym wszystkie wódki w przedziale od 25 g do 100 g cukru uznawane są za kordiały (kordiał robi się z owoców, ziół i przypraw, z lub bez dodatku alkoholu). W Niemczech i we Francji likierami nazywane są wódki o zawartości powyżej 220 g cukru”. Według tych kryteriów polska Żołądkowa Gorzka w Niemczech i Francji będzie zatem likierem. Słowo likier po łacinie „liquefacere” oznacza: mieszać. Bazą likierów jest  mocny alkoholu – czystego spirytusu lub wódkiwhisky, koniaku, rumutequili. Do bazy likieru dodaje się mieszanki ziołowe, soki i wyciągi z owoców, mleko, miódczekoladę, śmietankę, kawęcukierki czy jajka. Skoro już wiemy, że likier to po prostu mieszanka mocnego alkoholu i jakiegoś dodatku, proponujemy likier, którego składniki kojarzą się ze świętowaniem: kajmak, śmietanka i espresso. Z poniższej porcji wychodzi ok. 1,5 l likieru.

Sałatka warstwowa

Sałatka warstwowa

W gąszczu propozycji i przepisów znajdowanych w necie czy podsyłanych jako „the best” przez koleżanki, ciężko zdecydować się jaką sałatkę przyrządzić na wyjątkową okoliczność. Z jednej strony kuszą nas te lekkie na bazie miksu sałat i francuskiego dresingu, z drugiej strony te tradycyjne jarzynowe przyprawione swojskim majonezem, a jeszcze z innej takie treściwe z makaronemryżem lub wędzonymi wędlinami. Oczywiście chcielibyśmy aby wszystkim smakowała, była lekkostrawna i inna niż te do tej pory przyrządzane, niebanalna. Sałatka na wielkanocny stół, powinna być atrakcyjna z wyglądu, odzwierciedlać budzącą się za oknem wiosenną świeżość, nie mieć za dużo składników oby nie stała się kolejnym obfitym daniem świątecznym. U nas propozycja kolorowa z wiosenną rzodkiewką, szczypiorkiem, serem żółtymwędzoną piersią kurczaka, majonezowo jogurtowym sosem i oczywiście z jajkami, których jako symbolu początku, życia oraz odrodzenia się przyrody.

Chlebek do żurku

Chlebek do żurku

Zamiast klasycznych miseczek do podania żurku, możemy sami upiec chlebki, które odpowiednio uformowane, po odcięciu „pokrywek” i wydrążeniu miękkiej zawartości, będą fantastyczną ozdobą naszych świątecznych stołów. Będą świetnie się komponowały wśród świątecznych jaj faszerowanych, rolad boczkowych, wędzonych szynek i okazałych bab. Taką chlebkową miskę możemy również serwować gościom poza okresem świątecznym, jesienią i zimą. Świetnie w nich będą wyglądały zupy krem np. z dyni, grochówka z wędzonką, zupa fasolowa, leczo czy zupa cebulowa. Zaletą tych „miseczek” jest również to, że nie przeciekają, a w dodatku są całkowicie jadalne. Nasza propozycja to chlebek do żurku drożdżowy, który chętniej zjedzą dzieci, jest delikatniejszy w smaku. Polecamy jednak zrobienie chlebka na zakwasie, wtedy dodajemy zamiast wody - 250 ml zakwasu na żurek (koniecznie zrobionego z klasycznymi przyprawami do żurku, tj. liściem laurowymzielem angielskim, pieprzem, kminkiem oraz majerankiem) i trochę więcej drożdży – 20 g.

Biała kiełbasa

Biała kiełbasa

Bez niej nie ma świąt. Jest obecna w koszyczkach do święcenia pokarmów noszonych w Wielką Sobotę do kościołów oraz na świątecznym stole jako dodatek do żurku lub barszczu białego, czy zupy chrzanowej. Ponad to możemy się nią cieszyć nie tylko w Wielkanoc ale również przez cały rok. Jej delikatny smak sprawia, że dobrze sprawdza się na grilla, jako dodatek do zapiekanek, składnik farszu do nadziewania mięs. Fantastyczna będzie również zapiekana z kapustą w piwie. Kiełbasa biała wytwarzana jest z mięsa wieprzowego, czasem z dodatkiem mięsa wołowego, w osłonie z jelita wieprzowego. Przy produkcji białej kiełbasy odstępujemy się od soli peklującej. Dodajemy tylko zwykłą sól i dzięki temu w procesie parzenia uzyskujemy kiełbasę o jasnym, szarym zabarwieniu. Po sparzeniu biała kiełbasa powinna być krucha i soczysta, ale nie twarda, a mięso i przyprawy powinny być dobrze wyczuwalne. Biała kiełbasa po przekrojeniu powinna się lekko rozwarstwiać. Taki przepis chcemy Wam dziś zaproponować. Do jej produkcji potrzebujemy zaopatrzyć się w dobre jakościowo mięso wieprzowe, jelita wieprzowe, maszynkę do mielenia mięsa z sitkami o różnej średnicy, nadziewarkę do kiełbas, precyzyjną wagę do ważenia oraz termometr i garnek do parzenia kiełbasy.

 

 

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

11,50 zł

Cena regularna: 12,00 zł

Najniższa cena: 11,40 zł

9,35 zł

Cena regularna: 9,76 zł

Najniższa cena: 9,27 zł
szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,95 zł

0,77 zł

Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

10,00 zł

8,13 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium