Kontynuujemy temat śniadaniowy. W związku z tym mamy do zaproponowania 2 pasty: czerwoną i zieloną. Obie stanowią doskonałą bazę do kanapek dla roślino- i mięsożerców. Skomponowane tak aby mogły „istnieć” bez dodatków, ale przeróżne dodatki dodadzą tylko głębi smakowej produktom i przyprawą użytym do ich stworzenia. Podstawą obu past są wysokobiałkowe rośliny strączkowe. Fasola czerwona pochodzi z Ameryki Południowej, polecana jest wegetarianom jako źródło białka, ma więcej białka niż mięso (choć jest to białko uboższe w aminokwasy od zwierzęcego). Poza tym fasola bogata jest w witaminy z grupy B, potas, wapń i fosfor. Zawiera żelazo, kwas foliowy, selen oraz cynk. Jest bogata w izoflawony, które mają pozytywny wpływ na zdrowie kobiet w okresie menopauzy a u mężczyzn zmniejszające ryzyko raka prostaty. Dodatkową zaletą fasoli jest niski indeks glikemiczny, tak ważny dla chorych na cukrzycę. Natomiast cieciorka, ciecierzyca, zwana również groszkiem włoskim wywodzi się z terenów Bliskiego Wschodu a stamtąd dotarła do krajów basenu Morza Śródziemnego. Podobnie jak fasola ma niski indeks glikemiczny, równie bogata w witaminy z grupy B oraz związki mineralne. Składniki zawarte w cieciorce mają też korzystny wpływ na ciśnienie krwi. A poza tym od wieków używana jest w kuchniach jako pastę do dipów lub smarowania pieczywa jako hummus oraz falafel czyli kotleciki z ciecierzycy.
Składniki:
Pasta zielona:
- 200 g gotowej cieciorki z puszki lub ze słoika,
- 350 g małych pieczarek,
- 2 małe czerwone cebule,
- 1 łyżeczka oleju kokosowego,
- sól i pieprz, 1 łyżeczka kurkumy i 1 łyżka majeranku, czarnuszka do posypania
Pasta czerwona:
- 1 szklanka suchej czerwonej fasoli lub 1 puszka czerwonej fasoli,
- 70 g suszonych pomidorów,
- 1 duży ząbek czosnku,
- oliwa z oliwek,
- kilka liści świeżej mięty pieprzowej,
- zielona czubryca lub inne ulubione zioła, sól, papryka do posypania
Przygotowanie:
Na pastę zieloną: Ciecierzycę dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą. Cebulę obrać i pokroić. Dusić ją w oleju, dodać całe pieczarki oraz przyprawy: sól, pieprz, kurkumę i majeranek. Dokładnie wymieszać i dusić przez kilka minut. Pieczarki z cebulą studzimy. Wszystko razem blendujemy.
Na pastę czerwoną: Fasolę należy namoczyć przez noc, a następnie ugotować do miękkości. Pozostawić do ostygnięcia. Jeśli stosujemy fasolę z puszki, to odcedzamy i przelewamy ją wodą. Miksujemy pomidory suszone, czosnek, fasolę, miętę, oliwę i przyprawy.