


Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
KULTURY BAKTERYJNE do sera typu greckiego 411241





Opis
kultury bakteryjne do sera greckiego
Idealnie dobrana mieszanka bakterii fermentacji mlekowej, która umożliwia zrobienie pysznego domowego sera greckiego, który stanowi świetną bazę do zdrowej diety, także bezglutenowej . Dzięki zastosowaniu liofilizacji - specjalnej metody suszenia, będącej jedną z najdoskonalszych metod utrwalania żywności, kultury te na długo zachowują pełnię swojego potencjału.
Istotne cechy:
• Na 50L mleka
• Do sera greckiego
Sposób użycia:
W przypadku mleka świeżego "od krowy" zaleca się wykonanie pasteryzacji w temperaturze ok. 65 stopni C przez 30 minut.
6 L mleka wlej do garnka i podgrzej do temperatury 33°C. Wyłącz grzanie. Odmierz ok. 0,4 g bakterii i rozpuść w kieliszku w niewielkiej ilości letniej wody. Całość dodaj do mleka i dokładnie wymieszaj. Pozostaw pod przykryciem na ok. 1 godz. Po tym czasie - jeśli użyłeś mleka kupnego niskopasteryzowanego - dodaj ok. 1 g sypkiego chlorku wapnia (w przypadku mleka świeżego "od krowy" - dodatek chlorku wapnia jest niepotrzebny), podgrzej mleko do 38°C oraz dodaj ok. 0,6 g podpuszczki suszonej, rozpuszczonej w niewielkiej ilości letniej wody. Wymieszaj kilkoma zdecydowanymi ruchami. Wyłącz grzanie. Po ok. 50 minutach skrzep pokrój w kostkę o boku 1-2 cm. Dodatkowo skrzep można jeszcze pociąć pod kątem. Pozostaw na 10-15 min, aby serwatka zaczęła się oddzielać. Po tym czasie dociśnij skrzep sitkiem i wyjmuj chochlą wpływającą do niego serwatkę. Kiedy większość serwatki będzie już oddzielona, skrzep przenieś do chusty serowarskiej i umieść w prasce do sera. Stopniowo zwiększaj obciążenie prasy. Po osiągnięciu obciążenia ok. 5 kg pozostaw ser na minimum 12 godzin w temperaturze pokojowej. Ser przełóż do solanki (1 L wody + 180 g soli) na 6 godzin, a następnie do drugiej solanki (1 L wody + 70 g soli) do dalszego przechowywania i trzymaj w lodówce.
Składniki: Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Lactobacillus helveticus, Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactobacillus lactis subsp. cremoris, laktoza
Masa netto: ok 3 g
Masa kultur bakteryjnych może się różnić w zależności od ich aktywności.