Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 9:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Co zrobić z białą kiełbasą po świętach?

0
Co zrobić z białą kiełbasą po świętach?

Niejednokrotnie po świętach mamy problem co zrobić z jedzeniem, które przygotowaliśmy na święta. Rzadko mamy ochotę kolejny raz jeść to samo. To samo dotyczy wielkanocnych potraw, między innymi takich jak biała kiełbasa. Przez cały okres postu, może kiedyś bardziej niż dziś unikało się jedzenia potraw mięsnych i tłustych. Po 40 dniach postu można było najeść się do syta potraw mięsnych. A dlaczego biała kiełbasa była tak popularna? Zapewne dlatego, że można ją zrobić w domu, nie wymaga wędzenia a jej skład to proste składniki, które zakupimy bez problemu w każdym sklepie spożywczym. Mięso wieprzowe, z dodatkiem wołowego, sól, pieprz, czosnek i majeranek, oto sekret soczystej, lekko tłustej białej kiełbasy. Dziś przepis na zapiekankę ale jeszcze wrócimy do tematu wyrobu białej kiełbasy np. na sezon grillowy.

Składniki:

Ciasto:

  • 300 g mąki pszennej tortowej
  • 50 g mąki kokosowej lub krupczatki
  • 1 łyżeczka soli
  • 200 g masła z lodówki
  • 1 łyżka śmietany 18%
  • 2 żółtka

Nadzienie:

  • 4 jajka
  • 150 g serka śmietankowego typu Almette
  • 100 g śmietany 18%
  • 1/2 szklanki drobno tartego żółtego sera
  • 4 białe kiełbasy, ok. 500 g
  • 2/3 szklanki groszku mrożonego
  • 1 duża czerwona cebula
  • 1 duża papryka spiczasta
  • 3 łyżki pestek słonecznika
  • sól, świeżo mielony pieprz 

Przygotowanie:

Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy posiekane zimne masło, sól, śmietanę i żółtka. Szybko zagniatamy ciasto, formujemy je w kulę, owijamy w folię spożywczą i wstawiamy do lodówki na około 20-30 minut. Przygotowujemy naczynie żaroodporne lub blachę, natłuszczając je. Najodpowiedniejsze będzie dość szerokie naczynie ok. 39 na 24 cm. My wzięliśmy formę o mniejszym wymiarze i po zapieczeniu nie widać wszystkich elementów zapiekanki, np. głównego składnika czyli białej kiełbasy. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na blacie podsypanym mąką i wylepiamy nim blachę. Wkładamy do zamrażalnika na około 15 minut, następnie nakłuwamy widelcem, przykryć papierem do pieczenia i wysypujemy na wierzchu kulki do pieczenia lub fasolę. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C (funkcja góra-dół) przez 15 minut. Zdejmujemy fasolę i papier i wstawić ciasto na jeszcze 13 minut do piekarnika. W tym czasie w wysokim naczyniu miksujemy do połączenia składników jajka z serkiem i śmietaną. Doprawiamy solą oraz pieprzem i łączymy z żółtym serem. Kiełbasę kroimy wzdłuż na 2 połówki i nacinamy od góry. Cebulę kroimy w talarki, paprykę kroimy w paski. Na upieczonym spodzie układamy kiełbasę, groszek, cebulę oraz paprykę. Następnie zalewamy ostrożnie masą jajeczną i posypujemy pestkami słonecznika. Pieczemy przez około 40 minut aż do ścięcia masy i zarumienienia zapiekanki.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Swojskie przepisy
Może melasy?

Może melasy?

Jaki słodzik najbardziej lubicie do kawy? Biały cukier czy trzcinowymiódksylitolerytrytolsyrop klonowy a może melasę? Chcemy przybliżyć Wam historię oraz zastosowanie tego syropu. Wynalezienie melasy przypisuje się mieszkańcom starożytnych Indii, jednak prawdziwą popularność zdobyła ona w czasach rozwijających się imperiów kolonialnych. Głównym ośrodkiem produkcji cukru stały się wtedy Wyspy Karaibskie, skąd oba cenne składniki transportowane były do Europy. Opracowano również sposób fermentowania melasy, która stała się podstawowym składnikiem rumu – cieszącego się wówczas ogromną popularnością. Proces produkcji cukru rozpoczyna się od ekstrakcji soku z buraków lub trzciny, który następnie jest oczyszczany i zagęszczany. W trakcie krystalizacji cukru, z roztworu oddzielają się kryształy cukru, a pozostały ciemny płyn, bogaty w cukry nierozpuszczalne i inne składniki, to właśnie melasa. Proces ten jest powtarzany kilkakrotnie, aby za każdym razem uzyskać inny rodzaj melasy. Ciemna melasa powstaje w wyniku drugiego wrzenia i jest ciemniejsza, gęstsza i mniej słodka niż jasna lub zwykła melasa. Jej smak dominuje, więc trzeba uważać podczas gotowania aby nie przesadzić z ilością. Melasa dobrze komponuje się z imbirem, jest idealna do piernikowego ciasta. Używana do fasoli pieczonej i sosów barbecue do tłustych mięs w pikantnych daniach. W domowych warunkach melasy można używać do słodzenia potraw, do zup, do marynat stosowanych do mięs i warzyw, do słodzenia kawy i herbaty, do koktajli, naleśników, müsli z jogurtemowsiankitwarogu, pierniczków i ryżu. Dziś w ofercie przepis na syrop piernikowy na bazie melasy i cukru trzcinowego do kawy, idealny na zimowe dni.

Bułki poznańskie

Bułki poznańskie

Bułki z definicji są odmianą pieczywa, najczęściej pszennegożytniego lub kukurydzianego. Niekiedy bułki posypuje się mąką, makiem, sezamemdynią lub innymi ziarnami. Są również bułki słodkie „ubrane” w kruszonkę, zawierają czasami również słodkie nadzienie. Bohaterem dzisiejszego bloga jest pszenna bułka poznańska z charakterystycznym głębokim przedziałkiem. Niektórzy mówią również o nich bułka z dupką. Duża, miękka i puszysta bułka z chrupiącą skórką. Bułka poznańska to klasyk pieczywa śniadaniowego. Jej delikatny i neutralny smak doskonale współgra zarówno z dodatkami słodkimi, jak i wytrawnymi. Doskonale smakuje z masłem, nabiałemseremmiodemdżemem czy wędlinami. Często jest również podawana w barach do flaków, bigosu czy gulaszy. Pszenna bułka poznańska wypiekana jest w oparciu o tradycyjnąklasyczną recepturę. Do wypieku bułek używamy uniwersalnej mąki pszennej typ 500 lub 550. Mąki o tym numerze to mąki uniwersalne. Sprawdzają się w naleśnikach, ciastach czy spodach do pizzy. Bułka poznańska ma konkurencję w postaci bułki wrocławskiej. Wrocławska w smaku zbliżona jest do francuskiej bagietki, ale jest bardziej mięsista. Poniżej przepis na tradycyjne bułki poznańskie.

Dynia pieczona

Dynia pieczona

Jeśli chcemy przygotować coś niecodziennego na obiad lub kolację dla rodziny lub przyjaciół, proponujemy pieczoną dynię z serkowym sosem z orzeszkami nerkowca. Taka dynia jest idealna jako danie główne lub dodatek  do chrupiącego chleba. Może być również uzupełnieniem do dań z kurczakaryb czy schabuDynię piżmową możemy przygotowywać na różne sposoby, możemy ją piecgotowaćsmażyć lub grillować. Sprawdzi się jako składnik zup, gulaszy, farszów do pierogów, naleśników czy sałatek. Upieczemy z niej również pyszne ciasto, sernik czy tartę. Dynia piżmowa świetnie komponuje się z przyprawami takimi jak imbir, cynamongałka muszkatołowa oraz oliwa, wędzona paprykakurkuma lub czosnekrozmarynkmin rzymski.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
OSŁONKA BIAŁKOWA 1m fi55 flak kiełbasy szynkowej
OSŁONKA BIAŁKOWA 1m fi55 flak kiełbasy szynkowej

2,40 zł

1,95 zł

szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404492
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404492

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
HAKI wędzarnicze  S-4/14  1szt
HAKI wędzarnicze S-4/14 1szt

2,00 zł

1,63 zł

szt.
HAKI wędzarnicze  S-4/10cm - 1szt
HAKI wędzarnicze S-4/10cm - 1szt

1,90 zł

1,54 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium