Kawa to napój, bez którego większa część populacji nie wyobraża sobie dnia, a zwłaszcza poranka. Kawa sporządzana jest z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Słowo „kawa” wymawia się podobnie w niemal każdym europejskim języku: coffee po angielsku, café po francusku, caffé po włosku czy kaféo po grecku. Tak więc na całym świecie zamawiając po polsku kawę powinniśmy otrzymać właściwy trunek. Podstawa to kawa czarna, parzona, ale przez dekady napój kawowy przeszedł prawdziwą rewolucję. Ze względu na technologię parzenia możemy pić kawę sporządzoną w tygielku, w kawiarce, ekspresie ciśnieniowym, przy użyciu dripu czyli rodzaju lejka czy aeropressu dość współczesnego urządzenia składającego się z: tłoka, cylindra i sitka z filtrem, którego działanie opiera się na zasadzie działania strzykawki. Obecnie najczęściej spożywane rodzaje czarnej kawy to: espresso, double espresso, czyli podwójne espresso, ristretto odmiana espresso, jeszcze mniejsza ale również z mniejszą ilością kofeiny, lungo pojedyncze lub podwójne espresso z większą ilością wody, americano o większej objętości i słabsza niż espresso. Dużą rzeszę fanów mają kawy z dodatkiem mleka roślinnego bądź zwierzęcego: caffé latte, czyli dosłownie: kawa z mlekiem, cappuccino odrobinę mocniejsze od latte, flat white mleczna kawa bez pianki, macchiato z odrobiną mleka mającą złagodzić smak czarnej kawy. Nasz przepis na kawę łączy ze sobą smak espresso z mlekiem roślinnym oraz korzennie przyprawioną dynię.
Składniki:
- 1 espresso (ok. 35 ml)
- 150 ml mleka roślinnego np. owsianego
- 2 łyżeczek syropu klonowego (lub według uznania: cukru brązowego, ksylolu, miodu itp.)
- 2 łyżki puree z dyni
- 2/3 płaskiej łyżeczki przyprawy dyniowej (podanej powyżej)
- szczypta cynamonu
- do dekoracji: bita śmietana
- do posypania zmieszane przyprawy: 1 łyżeczka mielonego cynamonu + ½ łyżeczki mielonego imbiru + ¼ łyżeczki mielonych goździków + ¼ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
Przygotowanie:
Aby przygotować szybko puree do latte należy na sitku ugotować obraną i pokrojoną w kostkę dynię a potem ją zmiksować. Kiedy dynia się gotuje, przygotowujemy przyprawę korzenną do posypania kawy. W miseczce mieszamy przyprawy i odstawiamy. Zaparzamy espresso. Mleko podgrzewamy i spieniamy. Technika dowolna. Puree z dyni mieszamy z syropem klonowym (lub cukrem) i przygotowaną mieszanką korzenną (1/2 łyżeczki). Dodajemy 2 łyżki spienionego mleka, mieszamy. Całość przecieramy przez sitko. Do wysokiej szklanki delikatnie wlewamy spienione mleko. Po ściance wlewamy część dyniową, a na końcu aby nie zaburzyć wcześniejszych warstw, wlewamy espresso. Całość dekorujemy bitą śmietaną i posypujemy cynamonem.