Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Domowy biały ser - prosty przepis dla początkujących

0
Domowy biały ser - prosty przepis dla początkujących

Serowarsto - pyszny biały ser domowej roboty

Serowarstwo w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność, nic w tym dziwnego, gdyż nie ma nic lepszego niż pyszny ser zrobiony w domowym zaciszu. Poniżej zaprezentujemy prosty przepis na biały ser, który podbije podniebienie całej rodziny!

Domowy ser biały – potrzebne składniki i przyrządy

  • kilka litrów świeżego mleka od krowy,
  • podpuszczka do sera,
  • sól,
  • zioła do smaku,
  • duży garnek z pokrywką,
  • sitko,
  • durszlak,
  • chusta serowarska.

Domowy biały ser z podpuszczką - krok po kroku

Pierwszym krokiem jest podgrzanie krowiego mleka do ok. 38 stopni, należy uważać, aby mleko nie przypaliło się do dna garnka. Im więcej będziemy mieć mleka, tym więcej będziemy mieć pysznego, domowego sera. Do wyrobu sera białego o średnicy ok. 25 cm potrzeba ok. 10 litrów mleka.

Gdy podgrzejemy mleko do właściwej temperatury, zdejmujemy garnek z gazu, dodajemy sól (1 łyżeczka na 5 litrów mleka) oraz podpuszczkę do sera rozcieńczoną z wodą (4 krople na 1 litr mleka lub w ilości polecanej przez producenta na opakowaniu) dokładnie mieszając przez kilkanaście sekund. Dodatkowo możemy dodać wybrane przez siebie zioła i przyprawy dla aromatu lub ominąć ten punkt, otrzymując śmietankowy biały ser. Do tego typu sera można dodać czosnek niedźwiedzi, bazylię, suszone pomidory lub inne zioła i przyprawy. Wszystko zależy od Twoich upodobań.

Gdy wszystko dokładnie wymieszasz, przykryj garnek i odstaw na ok. 30-45 min do utworzenia się skrzepu.

Utworzony w garnku skrzep pokrój na mniejsze kawałki, ponownie przykryj i odstaw na 30 min. Taki zabieg służy oddzieleniu się skrzepu od serwatki, której w serze nie potrzebujemy.

Następnym krokiem jest wyłowienie masy serowej przy użyciu sitka i przełożenie jej do durszlaka z chustą serowarską (pozostała część chusty służy do przykrycia sera), dzięki któremu cały skrzep ocieknie z pozostałej serwatki. Za pomocą pozostałej części chusty ugnieć ser w durszlaku, aby się odpowiednio uformował.

Ser zostaw na kilka godzin do odcieknięcia w temperaturze pokojowej. Po 3-4 h przykryj ser chustą i odwróć go w formie, aby ociekł z drugiej strony na kolejne 2 h. Po upływie tych 2 h delikatnie wyjmij ser z chusty i z powrotem włóż do formy, przekładając co 2-3 h. Najlepiej zostawić ser w formie na całą noc, wtedy będziemy mieć pewność, że cała serwatka oddzieliła się od masy serowej.

Kolejnego dnia należy wrzucić ser do solanki na 2-4 h w zależności od jego ilości (ser z 10 litrów mleka min. 4 h) oraz upodobań, jeśli lubisz słony ser, potrzymaj go w solance nieco dłużej. Solanka to roztwór składający się z gorącej, niechlorowanej wody oraz niejodowanej soli. Najczęściej spotyka się solankę 18%, gdzie 1 kg soli przypadka na 5 l wody (należy przygotować 5 l solanki na 1 kg sera).

Ostatnim krokiem jest wyjęcie sera z solanki i odstawienie go na kolejne 4 h w temperaturze pokojowej, aby ociekł z solanki w durszlaku lub na kratce piekarnika.

Gotowy ser można przechowywać w lodówce, gdzie będzie dojrzewał przez kolejne dni. Świetnie smakuje również od razu po wyjęciu z solanki.

Życzymy smacznego!
Sklep Deptana.pl

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Swojskie przepisy
Kiszona rzodkiewka

Kiszona rzodkiewka

Rzodkiewki to jedne z nowalijek, kojarzą nam się z początkiem wiosny. Posiadają one liczne właściwości i wartości odżywcze. Te małe, niepozorne warzywa mają mało kalorii, a są skarbnicą witamin i minerałów, m.in. potasu, dlatego powinny włączyć je do diety zwłaszcza nadciśnieniowcy. Poza tym rzodkiewki zawierają sporo związków siarki, dlatego wzmocnią wypadające włosy i łamiące się paznokcie. Współczesna fitoterapia poleca rzodkiewki także na niestrawność i pobudzenie apetytu. Rzodkiewka to warzywo, które nadaje potrawie wyrazistego smaku. Najprostszym przepisem z wykorzystaniem tego warzywa jest twarożek z rzodkiewką. Natomiast liście rzodkiewki można wykorzystać do przygotowania zielonego pesto, które świetnie sprawdzi się jako sos do makaronu lub pasta kanapkowa. Aby wykorzystać w pełni możliwości tego warzywa o dość nietypowej porze dla tego procesu, proponujemy ukiszenie tych nowalijek. Kiszona rzodkiewka będzie wiosenną alternatywą dla jesiennych kiszonych ogórków czy kapusty.

Siarkowanie wina Od Teorii do Praktyki

Znaczenie Siarkowania w Procesie Winifikacji

Siarkowanie wina jest kluczowym elementem procesu winifikacji, odgrywającym zasadniczą rolę w zachowaniu jakości i stabilności gotowego produktu. Jest to etap, który pomimo swojej technicznej natury, ma bezpośredni wpływ na walory sensoryczne wina. Siarkowanie, czyli dodawanie dwutlenku siarki (SO2) do wina, jest praktykowane od setek lat. Jego głównym celem jest ochrona wina przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów oraz procesami utleniającymi, co jest szczególnie ważne w kontekście długotrwałego przechowywania wina.

Domowy wyrób sera - podstawowe pojęcia, które wprowadzą Cię w to satysfakcjonujące hobby

Serowarstwo, czyli biotechnologia, używana już  8000 lat temu

Serowarstwo, miało swój początek już w starożytności, przez co może być nazywane starożytną sztuką przetwarzania mleka i jest jednym z najstarszych przykładów biotechnologii używanej przez człowieka. Początki serowarstwa sięgają około 8000 lat wstecz, a pionierami tej techniki byli pierwsi hodowcy bydła, którzy zaczęli eksperymentować z fermentacją mleka w celu przedłużenia jego trwałości i poprawy smaku. Od egipskich grobowców, przez antyczną Grecję i Rzym, aż po średniowieczne klasztory, ser był cenionym produktem, który ewoluował i doskonalił się na przestrzeni wieków.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

11,50 zł

Cena regularna: 12,00 zł

Najniższa cena: 11,40 zł

9,35 zł

Cena regularna: 9,76 zł

Najniższa cena: 9,27 zł
szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,95 zł

0,77 zł

Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

10,00 zł

8,13 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium