Ogórki obrodziły obficie. Oto kolejny przepis na wykorzystanie ich w naszych kuchniach oraz zapewnienia sobie zapasów na zimę. Tym razem utrwalane w occie i cukrze. Marynaty to przetwory o charakterystycznym kwaśnym lub kwaśnosłodkim smaku i wyraźnym octowym zapachu. Ogórki użyte do marynowania powinny być dojrzałe, jędrne i twarde, bez plam, uszkodzeń i przebarwień. Najczęściej stosowane dodatki do marynat to: sól kamienna, cukier, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, gorczyca, koper, papryka ostra, czosnek, cebula i chrzan. Przyprawy w połączeniu z zapachem octu nadają marynatą właściwy aromat i smak. Dodatkowo większość przypraw zawiera fitoncydy, które działają utrwalająco. Fitoncydy to związki o właściwościach bakteriobójczych znajdują się w wielu produktach roślinnych. Możemy dodawać różnorodne przyprawy, ale należy pamiętać o umiarze w ich stosowaniu. Przyprawy wzmacniają zapach marynat i mogą dodać im specjalnego smaku, ale nie mogą go zagłuszać. Trzeba pamiętać, że im kwaśniejsza marynata, tym więcej przypraw należy dodać. Natomiast w marynatach nie należy przesadzać z solą. Gotowe marynaty najlepiej smakują po 2-3 tygodniach przechowywania. I ostatnia rada, otwarte słoiki przechowuje się w chłodnym miejscu. Marynaty psują się po otwarciu i najlepiej przygotowywać je w niedużych słoikach.
Składniki:
- ogórki gruntowe
- do każdego litrowego słoika: kilka plastrów marchewki, ½ łyżeczki gorczycy, 5 ziaren ziela angielskiego, 5 ziaren czarnego pieprzu, 1 liść laurowy, 1 plaster cebuli, 1 kwiatostan kopru
- 3,5 litra wody
- 0,5 litra octu 10%
- 0,5 szklanki soli
- 1,5 szklanki cukru
Przygotowanie:
Do wyparzonych słoików wkładamy: plastry marchwi, cebulę, koper, ziele angielskie, czarny pieprz, liście laurowe i gorczycę. Umyte ogórki układamy ściśle w słoikach. Składniki zalewy dokładnie mieszamy i zagotowujemy. Gorącą zalewą zalewamy ogórki w słoikach, zakręcamy wieczka. Następnie pasteryzujemy słoiki, wstawiając je do kąpieli wodnej (do 3/4 wysokości słoików) na ok. 15 minut. Po pasteryzacji dokręcamy wieczka słoików i ustawiamy je do góry dnem. Słoiki nakrywamy grubym ręcznikiem i pozostawiamy do wystygnięcia. Słoiki z ogórkami możemy również włożyć do zimnego piekarnika. Nastawiamy na temperaturę 1100 C. Po nagrzaniu piekarnika, pasteryzujmy prze 15 minut. Słoiki zostawiamy z piekarniku do wystudzenia.