Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Wyrób kiełbasy domową metodą.

1
Wyrób kiełbasy domową metodą.

Wyrób kiełbasy w domowym zaciszu.

W dzisiejszych czasach niezwykle cenny jest smak zdrowego, przepysznego, domowego jedzenia. Coraz większa liczba osób decyduje się na samodzielną produkcję produktów. Wyrabianie kiełbasy według własnych przepisów lub sprawdzonej rodzinnej receptury jest bardzo proste, a jej smak i aromat podbije serca całej rodziny oraz gości. Poniżej zobaczysz, jak łatwo jest samemu przygotować prawdziwą kiełbasę!

Produkty, których potrzebujesz:

Krok 1.

Po pierwsze wybierz odpowiedni rodzaj mięsa. Nie kupuj zmielonego już wcześniej mięsa! Najczęściej do wyrobu kiełbasy używana jest łopatka z wieprzowiny lub wołowiny, możesz także wykorzystać kilka rodzajów mięs, wybór należy do Ciebie. Pamiętajmy, że mięso nie może być ani za tłuste, ani za chude. Najlepsze proporcje w kiełbasie to 80% mięsa oraz 20% tłuszczu. Jeżeli znajdziesz piękne, chude mięso to też możesz go użyć, dodaj tylko do kiełbasy odpowiednią ilość słoniny. Mięso należy pokroić na małe ok. 2-3 cm kawałki.

Krok 2.

Jeżeli masz już pokrojone na kawałki mięso to pora je zmielić. Do tego użyj maszynki do mięsa. Skutecznym trikiem jest włożenie maszynki na jakiś czas do chłodnego miejsca np. lodówka, dzięki czemu podczas mielenia tłuszcz nie odejdzie od mięsa. Wybierz również odpowiedni rodzaj oczek w maszynce, w zależności od rodzaju kiełbasy, jaką chcesz zrobić.

Krok 3.

Do zmielonego mięsa dodaj przyprawy według własnego uznania. Możesz zrobić kiełbasę czosnkową, łagodne kiełbaski dla dzieci, kiełbasę pikantną używając ostrej papryki, lub nawet pieprzową. Pamiętaj o posoleniu kiełbasy. Do tego celu możesz użyć peklosól + sól lub samą peklosól, oczywiście we właściwych proporcjach. Możesz je znaleźć w przepisach lub w tabelach peklujących. Najczęstsze proporcje to ok 20g peklosoli na 1kg mięsa.

Krok 4.

Po dodaniu przypraw należy zagnieść mięso, aby wszystkie składniki się połączyły. Mięso powinno mieć właściwą konsystencję, najlepiej, lepką, by łatwo się formowało. Na tym etapie spróbuj odrobiny mięsa. Zobacz czy nie użyłeś za dużo lub za mało przypraw szczególnie soli. Pamiętaj jednak, aby nie jeść surowego mięsa z dziczyzny! Możesz także podsmażyć farsz w postaci kotleta i ocenić jego smak.

Krok 5.

W tym momencie odstaw mięso na minimum 1-2h pod przykryciem, aby składniki wzajemnie się przeniknęły, a mięso nabrało odpowiedniego aromatu.

Krok 6.

Teraz możesz zająć się jelitami do kiełbasy. W zależności od preferowanego smaku i rodzaju kiełbasy możesz użyć jelit wołowych, wieprzowych, a nawet baranich. Jelita do kiełbasy dokładnie opłucz pod zimną, bieżącą wodą na zewnątrz oraz w środku.

Krok 7.

Gdy mięso odpoczęło, możesz zacząć nadziewać jelita farszem. Do tego celu może posłużyć nadziewarka do mięsa lub lejek. Po pierwsze zrób supełek na jednym z końców jelita do kiełbasy. Następnie nałóż jelita na lejek od maszynki do mięsa. W przypadku problemu z naciągnięciem jelita możesz posmarować lejek odrobiną oleju. Jeśli posiadasz bardzo długie jelita, to dla ułatwienia podziel je na mniejsze części i z każdą postępuj w ten sam sposób. Gdy masz nałożone jelito na nadziewarkę do mięsa, możesz wolno napełniać jelito mięsem, przytrzymując je ręką.

Krok 8.

Po napełnieniu jelita farszem należy uformować z nich kiełbaski o odpowiedniej dla nas długości. W tym celu zakręć kawałek kiełbasy w jedną stronę, drugiego kawałka nie ruszaj i zakręć dopiero trzeci. Po napełnieniu jelit mięsem na obydwóch końcach zrób supełki.

Krok 9.

Po zakręceniu jelit wypełnionych mięsem nakłuj kiełbasę, aby wydobyć powietrze, które dostało się w czasie napełniania.

Krok 10.

Teraz nadszedł czas sparzenia kiełbasy. Włóż kiełbasę do wrzątku na wyłączonej kuchence i trzymaj pod przykryciem ok. 5min. Wywar możesz doprawić np. liściem laurowym lub zielem angielskim.

Krok 11.

Gdy kiełbaski wystygną, możesz je uwędzić w domowej wędzarni do osiągnięcia ładnego brązowego koloru. Podczas wędzenia używaj drzew liściastych. Iglaste możesz użyć jedynie w końcowym etapie wędzenia dla intensywniejszego aromatu. Czas wędzenia zależy od ciepła i dymu. W mało gęstym i zimnym dymie wędzenie będzie trwało ok. 3,5h, w ciepłym 1,5h, a w gorącym 1h. W przypadku gorącego dymu uzyskamy kiełbasę pieczoną, której nie należy wcześniej zaparzać! Generator dymu do wędzarni pomoże w uzyskaniu najlepszego aromatu.

Życzymy wszystkim smacznego!

Deptana.pl

Komentarze do wpisu (1)

3 kwietnia 2019

Nie dopuść, aby do jelita dostało się powietrze i nigdy nie przekłuwaj jelita. Nie zaparzaj kiełbasy przed wędzeniem tylko wysusz na kiju, w otwartej wędzarni. Po wyschnięciu jelit normalnie wędź do osiągnięcia koloru.

Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Swojskie przepisy
Kofta kebab, czyli smaki orientu

Kofta kebab, czyli smaki orientu

Tak naprawdę kofta to danie równie popularne w kuchni bałkańskiej jak i bliskowschodniej, północnoafrykańskiej, południowo-kaukaskiej, południowoazjatyckiej oraz środkowoazjatyckiej. Czyli tak naprawdę pół świata je koftę. Kofta kebab lub shish kofta to danie tureckie, jak podaje wikipedia „składa się z mielonej jagnięciny, baraniny, cielęciny lub wołowiny lub mieszanki tych mięs zmieszanych z ziołami, często zawierającymi pietruszkę i miętę, umieszczanych na şiş (szpikulcu) i grillowanych. Zwykle podaje się go z pilawem (ryżem po turecku lub pszenicą bulgur) i sałatką.” Turcja ze względu na historię jak i położenie jest intrygującą mieszanką różnych wpływów. Z jednej strony graniczy z kilkoma krajami Bliskiego Wschodu, stąd w repertuarze znalazły się tradycyjne dania arabskie. Z drugiej strony widoczny jest w kuchni tureckiej wpływ krajów śródziemnomorskich co powoduje, że ta kuchnia jest pikantna ale nie paląca. Do najczęściej stosowanych przypraw w Turcji zalicza się m.in.: oregano, czerwoną paprykę, pul biber znana również jako pieprz z Aleppo, miętę, cynamon, kmin, sumak, czarny pieprz, rozmaryn i goździki. Z mięs najbardziej popularna jest jagnięcina ale równie chętnie przyrządza się w Turcji również wołowinę.  

 

Jesienna zupa kremowa

Jesienna zupa kremowa

Nieuchronnie zbliża się jesień choć pogoda za oknem na to nie wskazuje. Natura jednak rządzi się swoimi prawami i na naszych grządkach pojawiła się dynia. Owoc jesieni. Skupimy się zatem na dyni hokkaido, która ma ponoć aż 760 krewnych. Ta dynia pojawia się w miejscach, gdzie sezon wegetacyjny nie jest krótszy niż 100 dni. Jej dojrzewanie przypada średnio na 90 dni po kwitnieniu. Charakteryzuje się intensywnym, pomarańczowym kolorem miąższu oraz cienką skórką. Używana jest najczęściej do zup, gulaszy, zapiekanek, ciast. Łatwo poddaje się obróbce cieplnej. Można ją gotować, piec, smażyć i parować. Przepisy z niej są wyjątkowo proste do wykonania, bo przez rodzaj skórki łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Nadmienić należy, że dynia, ze względu na witaminy w niej zawarte,  uczestniczy w procesach przyswajania węglowodanów w organizmie. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga łagodzić napięcia mięśniowe, pozytywnie wpływa na nastrój i sprawność intelektualną.

 

 

Tradycyjnie kiszone

Tradycyjnie kiszone

Wrzesień to tak naprawdę koniec sezonu na przetwarzanie ogórków. Przepisów na ogórki ciąg dalszy. Dziś tradycyjne, kiszone. Popularne w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów. Dzięki migracji ludzi trafiły również do Anglii i Stanów Zjednoczonych. Ponoć ich geneza sięga starożytnej Mezopotamii niemal dwa tysiące lat przed naszą erą. Jeśli planujemy ukisić duża ilość ogórków proponujemy beczki do kiszonek. Aby zapewnić sterylne warunki kiszenia, co jest bardzo ważne ponieważ proces fermentacji powinien przebiegać bez zakłóceń, przydadzą się nam również worki do kiszonek. Użycie worka chroni kiszonkę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, zwiększa szczelność beczki i chroni ją przed zabrudzeniem, przedłużając tym samym jej żywotność. Prosto po ukiszeniu ogórki można przenieść do słoików, musimy je wtedy ułożyć w nich ciasno, zalać wodą z kiszenia i pasteryzować kilka minut. Idealnym narzędziem do wyciągania ogórków z beczek będą drewniane szczypce. Drewniany widelec to bardzo poręczne narzędzie do wyjmowania kiszonych ogórków, kiszonej kapusty z pojemnika. Można go używać również do przekładania mięsa na grillu, pamiętając aby nie odłożyć ich zbyt blisko paleniska, również do przewracania mięsa podczas smażenia, nie porysujemy nimi patelni. Gotowe ogórki idealnie sprawdzą się jako dodatek do kanapek, obiadów, sałatek. Sokiem z kiszonych ogórków możemy natomiast zakwasić zupy - barszcz biały, czerwony, żurek. Sprawdzi się jako marynata do mięs lub jako zamiennik cytryny do sałatek.

 

 

 

 

Pizza na piwie z sosem cukiniowym

Pizza na piwie z sosem cukiniowym

Takie dwa odstępstwa od włoskiej tradycji. Po pierwsze ciasto na pizzę z piwem. A wiadomo że piwo to coś pysznego. Po drugie nie sos pomidorowy ale na bazie cukinii. Musicie tego spróbować, będziecie pozytywnie zaskoczeni zielonym sosem z ziołami prowansalskimi i elastycznością piwnego ciasta. Używamy do przyrządzenia, łącznie z drożdżami, piwa jasnego. Podobno najlepszy do pizzy jest Lager i takiego właśnie użyliśmy. W procesie fermentacji alkoholowej powstaje oprócz głównego produktu, powstaje dwutlenek węgla którego uwalnianie się powoduje spulchnianie ciasta. Piwo ma szerokie zastosowanie w kuchni. Dodane do mięs pełni rolę marynaty, nadając mu smak i aromat. Mięso dzięki niemu zyska niestandardowy aromat i smak. Jasne piwo polecane jest do mięsa grillowanego, pieczonego czy duszonego (np. żeberek). Wyśmienity jest również karp pieczony w piwie na Wigilię (być może na te święta pokusimy się żeby przygotować). Ponadto piwo ciemne zalecane jest do przygotowywania do serów, ciast, mięs. Piwa korzenne sprawdzą się natomiast do przygotowania grzańca na zimowe chłody.

 

 

Nalewka jeżynowa

Nalewka jeżynowa

Najlepszym sposobem na zrobienie nalewki ze świeżych owoców jest najpierw zalanie owoców czystym alkoholem a po upływie pewnego czasu zlanie go i zasypanie owoców cukrem. Alkohol użyty do zrobienia nalewki działa jak ekstraktor wyciągający wszystkie walory owoców. Kolejną istotną kwestią jest ustawienie przygotowywanej nalewki w słonecznym miejscu, aby przyspieszyć proces jej powstawania. Koneserzy lub osoby zaczynające przygodę z produkcją nalewek mogą zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do ich produkcji: duże słoje, balony w koszach plastikowych (u nas do nabycia tylko stacjonarnie), filtry do przesączania nalewek, różnego rodzaju wężyki – silikonowe lub elektryczne, syfony automatyczne do spuszczania płynów, worki do zlewania nalewek, kształtne butelki z korkami, wszak każdy lubi pochwalić się swoim dziełem przy świątecznym stole czy wręczyć jako rękodzieło w formie prezentu. Wadą jest fakt, że nie ma przyrządu do mierzenia zawartości alkoholu w nalewce, żaden alkoholomierz tego nie zrobi, można to tylko zrobić w sposób matematyczny, przeliczając użyty alkohol, owoce i cukier. Dobrą informacją dla miłośników nalewek jest również to, że można je przygotowywać z suszonych owoców oraz ziół. Jednak dziś czas na świeże owoce, jeżyny. W tym roku wyjątkowo obficie owocujące i bardzo słodkie. Jeżyna podobnie jak malina ma właściwości lecznicze, dlatego zalicza się ją do naturalnych farmaceutyków używanych w czasie przeziębień, infekcji bakteryjnych i wirusowych.

 

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

12,00 zł

9,76 zł

szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

11,50 zł

9,35 zł

szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,85 zł

0,69 zł

szt.
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

9,00 zł

7,32 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium