Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Miodowa musztarda 0
Miodowa musztarda

Miodowa musztarda

Musztardę znali już starożytni Rzymianie, ale ponoć już Sumerowie (obecnie południowy Irak) ponad 3 tys. lat temu używali ziaren gorczycy. I to wcale nie do wyostrzania smaku, ale do przykrywania nieprzyjemnego smaku nieświeżej żywności. Ponoć samo słowo „musztarda” pochodzi od latyńskiego określenia „mustum”, które  oznacza winogronowy moszcz czyli młode, niesfermentowane wino, które francuscy mnisi dodawali do kruszonych ziaren gorczycy. Tak najprawdopodobniej powstała musztarda. Musztarda powstaje w wyniku łączenia nasion gorczycy (zwykle mielonych) z octem. Dodaje się do jej wytworzenia sól i cukier. Ze znanych nam musztard możemy wymienić: stołową, sarepską, kremską, dijon (zamiast octu dodajemy białe wino), rosyjską (z czarną gorczycą, podobnie jak nasza), francuską czy bawarska (czyli z miodem). To powyższy podział powstał ze względu na sposób mielenia gorczycy. Jeśli do wytworzenia musztardy dodamy dodatki stworzymy musztardy smakowe (np. chrzanową, miodową, pikantną, z żurawiną, meksykańska czy węgierska). A tak na marginesie 6 sierpnia obchodzimy światowy dzień musztardy.

 

 

 

czytaj całość »
Truskawkówka 0
Truskawkówka

Truskawkówka

Przyśpieszamy trochę wykonywanie przetworów z owoców miękkich, ponieważ ich sezon szybko przemija. Proponujemy aromatyczną, o pięknym kolorze, nalewkę z truskawek z nutą limony. Robimy ją corocznie i z niecierpliwością czekamy aby nalewka dojrzała i była gotowa do spożycia. Z wiadomości zaczerpniętych z internetu dowiedzieliśmy się, że picie nalewki z truskawek może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i zapobieganiu rozwojowi chorób serca i układu krążenia. Trunek spożywany w okresie zimowym, może być pomocny w uzupełnieniu braków witaminy C a co za tym idzie zwiększyć naszą odporność. Ponadto zawarty w truskawkach kwas askorbinowy ma też silne działanie przeciwutleniające i pomaga chronić organizm przed uszkodzeniami i chorobami, wynikającymi z nadmiaru wolnych rodników. Natomiast dzięki zawartości kwasu elagowego może pomóc w hamowaniu rozwoju komórek nowotworowych, w szczególności raka jamy ustnej, gardła, krtani i płuc. Tyle dobrego w małej truskawce. Poza nalewką truskawkową możemy przygotować również: kompot truskawkowy, konfiturę z truskawek, syrop z truskawek, mus truskawkowy, ocet truskawkowy, dżem truskawkowy a nawet wino  czy chipsy truskawkowe. Zachęcamy zatem skorzystać z czasu na truskawki i przygotować coś pysznego na chłodną polską jesień i zimę.

 

czytaj całość »
Smaki Gruzji 0
Smaki Gruzji

Smaki Gruzji

Gruzja, wspaniały kraj z zapierającymi dech widokami i przepyszną kuchnią. Mieszkańcy wykorzystują do sporządzania jedzenia wszystko co uda im się wyhodować. Tamtejsze menu obfituje przede wszystkim w warzywa: bakłażany, paprykę, pomidory, rośliny strączkowe (fasola, groch, soczewica). W kuchni popularne są owoce cytrusowe, winogrona, orzechy oraz migdały. Z mięs w Gruzji spotkamy przede wszystkim baraninę, wołowinę, dziczyznę i ryby. Z przypraw zaś najpopularniejsze są: kolendra, słodka i ostra paprykakoper, tymianek, bazylia, czosnek, rozmaryn, a także cząber.  Jedzenie w Gruzji sporządza się z dość małej liczby składników, a poszczególne receptury nie są zbyt skomplikowane pod względem przygotowania. Na wszystkich stołach w gruzińskich domach króluje chaczapuri, czyli okrągły placek: z serem (chaczapuri imeruli), z fasolą (lobiani), z mięsem (kubdari), czy też z dodatkowym serem na wierzchu (chaczapuri megrelskie). Znane jest także chaczapuri guruli w kształcie półksiężyca i chaczapuri adżaruli przypominające łódkę z zapieczonym serem, żółtkiem i masłem. Natomiast dania typowe dla Gruzji to: chinkali czyli pierożki, czurczchela - słodka przekąska w kształcie fasoli z orzechów włoskich nawleczonych na nitkę i oblanych a następnie wysuszonych mąką z sokiem winogronowym, adżabsandali - potrawę tę przyrządza się z bakłażanów, ziemniaków, cukinii, cebuli, papryki i pomidorów i bardzo aromatycznie doprawia, różnego rodzaju gulasze mięsne – charczo, chakapuli, szkmeruli. Wszystko powyższe (a nawet więcej czego nie wymieniliśmy) popijamy przepysznym winem lub czaczą czyli samogonem, domowym destylatem z moszczu winogron. My zaczynamy delikatnie, można by powiedzieć rozgrzewką, czyli przystawką z bakłażana i owocu granatu.

 

 

 

czytaj całość »
Na letnie upały 0
Na letnie upały

Na letnie upały

Przepis na drink Sex on the Beach powstał w latach 80. Pochodzenie jego jest różnie tłumaczone, ale najbardziej popularne przypisuje się Tedowi Pizio, który był barmanem na Florydzie w latach 80-tych. Wymyślił ten drink jako sposób na promocję sznapsa brzoskwiniowego i nazwał go na cześć „seksu” i „plaży”, które uważał za dwie główne wakacyjne atrakcje. Koktajl Sex on the Beach jest od wielu lat wpisany do rejestru Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (The International Bartenders Association, w skrócie IBA). Serwowany najczęściej w szklance typu highball (wysokiej prostej) lub w szklance typu hurricane (dużej, pękatej na nóżce). Do jego przygotowania dobrze jest użyć shakera barmańskiego. Ułatwia sposób przyrządzenia koktajlu. Drink można przygotować również bez shakera, wystarczy całość dobrze wymieszać patyczkiem, słomką lub łyżeczką. Koktajl jest słodki, orzeźwiający, super pyszny i niezwykle łatwy do przygotowania z zaledwie kilku składników. Świetny na letnie spotkania w ogrodzie. My proponujemy super rozwiązanie jakim jest użycie koncentratu profimator-u Sex on the Beach. Z 1 porcji 300 ml otrzymamy minimum 10 porcji napoju. Oprócz koncentratu będziemy jeszcze potrzebować 0,5 l wódki i 1 l wody. Wszystko wlewamy do dzbanka, mieszamy. Przelewamy do butelek. Możemy schłodzić. Serwujemy z kostkami lodu. W naszej ofercie znajdziecie również koncentraty o smaku pina colada, irish coffee cream, coconut cream, mango-maracuja, limonka, czy camperol i mojito.

 

czytaj całość »
Konfitura czereśniowa 0
Konfitura czereśniowa

Konfitura czereśniowa

Czereśnia ptasia jest gatunkiem sadowniczym, występującym powszechnie na terenie Europy oraz Azji Zachodniej i na Kaukazie. Nazwa czereśni pochodzi od łacińskiego słowa cerasum, które odnosi się do starożytnego regionu Grecji – Kerasous, znajdującego się w pobliżu tureckiego miasta Giresun. Uważa się, że właśnie stąd owoce były początkowo przywożone na północ Europy. Drzewa czereśni najlepiej owocują na stanowiskach słonecznych. Preferują gleby umiarkowanie wilgotne. Zależnie od odmiany owoce mają różny kolor, smak oraz termin dojrzewania (od końca maja do końca lipca). Możemy wykorzystać czereśnie do różnych przetworów dżemów, konfitur, soków, marynat czy win. Po przetworzeniu zachowują dużo witaminy C, mimo że poddaje się je działaniu wysokiej temperatury. Nasze domowe przetwory podarować jako oryginalny i zdrowy prezent. Chcemy zaproponować konfiturę. Jej jedynym minusem jest czas przygotowania owoców do obróbki. Należy je wydrylować. Najlepiej drylownicą, jeśli jednak nie posiadamy takiego urządzenia możemy się posiłkować wsuwką, spinaczem, słomką czy małym nożem. Jak pokonamy ten etap, przechodzimy już tylko do obróbki termicznej i przelewania słodkiej gorącej masy do słoików. Jeśli chcemy dodać oryginalności naszym przetworom do gotowania możemy wrzucić kilka ziarenek kardamonu, ewentualnie szczyptę zmielonego kardamonu lub korę cynamonu.

 

czytaj całość »
Granola 0
Granola

Granola

Wcześniej popularność święciło musli (muesli), dziś natomiast granola. Niby podobne, ale zasadnicza różnica polega na tym, że granola ma słodką glazurę, a musli to zazwyczaj mieszanka sypka. Tak więc granola to mieszanina płatków zbożowych, rodzynek, orzechów, suszonych owoców i cukru, pieczona do chrupkości. Możemy komponować różne mieszanki, pamiętając oczywiście o bazie, czyli płatkach zarumienionych w piekarniku ze spoiwem np. syropem klonowym, cukrem i miodem. Bazę możemy miksować przeróżnie w zależności od upodobań, np.: suszony banan i mleczna czekolada, suszone śliwki i kakao, suszone morele z kokosem i gorzką czekoladą lub żurawina i biała czekolada. Lista składników i połączeń jest zależna tylko od naszych preferencji. Oprócz dodatku do porannego jogurtu granolę możemy również wykorzystać jako składnik ciast, deserów lub batoników.  

 

czytaj całość »
Chlebek na miodzie 0
Chlebek na miodzie

Chlebek na miodzie

Chleb własnoręcznie zrobiony  podnosi endorfiny wszystkim domownikom. Sama możliwość łączenia składników, wyrabiania ciasta na gładką, sprężystą masę, potem obserwowanie jak leżakując, wyrasta, następnie rumieni się w piecyku a po domu rozchodzi się smakowity zapach i na koniec krojenie chrupiącej skórki i nieziemski smak, to wszystkie te bodźce są ucztą dla naszych zmysłów. Istnieje bardzo dużo rodzajów chlebów, które klasyfikujemy ze względu na rodzaj użytej mąki (pszenna, żytnia, pełnoziarnista, z dużą zawartością glutenu), spulchniacza czy „zakwaszacza” (zakwas żytni i pszenny, drożdże), użytych ziaren i owoców (słonecznik, dynia, zioła, śliwki suszone, czarnuszka albo orzechy) oraz innych dodatków np. miodu, pulpy z dyni czy słodu, który przedłuża świeżość pieczywa, wzmacnia smak, barwę i chrupkość skórki pieczywa. O chlebie pisaliśmy już nie raz i nie raz jeszcze napiszemy. Poniższy przepis jest na bazie miodu. Miód nada naszemu pieczywu  wyjątkowego aromatu (razem z kolendrą, goździkami i cynamonem) oraz chrupiącą skórkę po upieczeniu. Dodatek miodu wydłuży również świeżość chleba, który pozostaje miękki i smaczny w tydzień po upieczeniu.

 

 

czytaj całość »
Lumaconi włoski smak na obiad 0
Lumaconi włoski smak na obiad

Lumaconi włoski smak na obiad

Każdy z nas zna charakterystyczne potrawy kuchni włoskiej. Tradycyjne potrawy przygotowywane są z dużej ilości warzyw, parmezanu wonnych ziół (oregano, bazylia, tymianek, kolendra i rozmaryn). Kuchnia włoska słynie z oliwy z oliwek, pomidorów, gnocchi, pizzy, makaronu, ryb i owoców morza. Przyjrzyjmy się zatem makaronom. Różne źródła podają, że Włosi mają od 70 do 300 odmian makaronów, ale tak naprawdę ich ilość zależy od inwencji twórczych włoskich gospodyń. Przybierają najrozmaitsze formy i kształty, kolory oraz smaki ze względu na użyte zioła i przyprawy. Makarony, które są popularne również u nas to z pewnością: spaghetti (nitki), cannelloni (duże grube rurki), fusilli (świderki), lasagne (płaskie prostokątne płaty), conchiglioni (makaron muszle), tortelini (małe krążki nadziewane mięsem), penne (grube rurki ze skośnymi końcami), tagliatelle (długie wstążki), ravioli (małe kwadratowe kluseczki nadziewane) oraz proponowane przez nas lumaconi czyli duże kolanka. Istotne jest również zastosowanie odpowiednich sosów do makaronów, ogólnie przyjętą zasadą jest stosowanie bardziej płynnych sosów do makaronów o porowatej lub prążkowanej powierzchni np. podczas gdy makarony o gładkiej strukturze są idealne do sosów, które bez trudu kleją się do makaronu, np. spaghetti carbonara.

 

 

 

czytaj całość »
Czereśnie w rumie 0
Czereśnie w rumie

Czereśnie w rumie

Owoce czereśni są już gotowe aby się nimi zaopiekować. Wczesne odmiany czereśni dojrzewają na przełomie maja i czerwca, średnio wczesne w 2 i 3 dekadzie czerwca, późne natomiast w lipcu. Dzięki temu mamy czas i możemy się zastanowić jak przetworzymy nasze czereśnie. Owoce są źródłem soli mineralnych: chloru, cynku, fosforu, magnezu, miedzi, siarki, sodu, wapnia oraz żelaza. Porcja czereśni dostarcza nam też dużej dawki jodu – zalecanego przy problemach z tarczycą − którego jest więcej niż w niektórych rybach morskich. Czereśnia bogata jest w witaminy: A, B (witamina B1, B2, B3, B5, B6, B9 i  B12), C, E i K. Owoce czereśni nadają się świetnie do przygotowania konfitur, napoi, nalewek czy win. Dla koneserów czereśni polecamy również czereśnie marynowane w białym winie z dodatkiem miodu, goździków, skórki pomarańczowej oraz ziarnkami pieprzu i ziela angielskiego. Wracając do naszej nalewki tym razem postawiliśmy na połączenie rodzimej czereśni odmiany ‘Majówka’ z białym rumem rodem z Karaibów. Dodatkowo podkręciliśmy smak goździkami i wanilią. Nalewka będzie gotowa ok. lutego, więc te rozgrzewające przyprawy są jak najbardziej wskazane do zastosowania.

 

 

czytaj całość »
Szaszłyk (shashlik) gruziński 0
Szaszłyk (shashlik) gruziński

Szaszłyk (shashlik) gruziński

Przepis przywieziony z wakacji w Gruzji sprzed lat. Banalny w swoim wykonaniu jednak niesamowity w smaku. Grillowanie polega na obróbce termicznej produktu bez udziału tłuszczu. Szukając genezy grillowania znaleźliśmy  w intrenecie informację, że prapoczątki grillowania są związane z polowaniem na mamuty. Kiedy jednemu z myśliwych kawałek zwierzęcego mięsa wpadł do ognia – odkrył, że jest ono smaczniejsze od surowego. Rusztem stały się rozgrzane ogniem kamienie, albo kły mamuta, które były wbite po obu stronach paleniska. We Francji mięso było opiekane między dwoma rozżarzonymi kamieniami. To właśnie nasz sposób na grillowanie, gdzie kły mamuta zastąpiliśmy szpilkami do grillowania a francuskie kamienie krawężnikami. Do dań kuchni gruzińskiej jeszcze wrócimy, bo jest wyśmienita, smakowita i bliska naszym upodobaniom smakowym. Na zdjęciu jest jeszcze kurczak w przyprawie do drobiu złoty kurczak.

 

czytaj całość »
Kokosowe kulki jaglane 0
Kokosowe kulki jaglane

Kokosowe kulki jaglane

Jedzenie cukru wciąga. Jest obecny nie tylko w cukrze ale również w napojach gazowanych, słodyczach, jogurtach owocowych, czy w gotowych do spożycia daniach dostępnych w każdym markecie. Cukier oprócz energii nie dostarcza żadnych składników pokarmowych, przyczynia się również do powstania złego cholesterolu i cellulitu, chorób krążenia, insulinoodporności czy otyłości. Dlatego proponujemy deser z użyciem erytrytolu czy ksylitolu. Erytrytol to organiczny związek chemiczny, który nie ma wartości energetycznej, dzięki czemu jest szeroko polecany jako zamiennik cukru dla osób odchudzających się lub diabetyków. Natomiast ksylitol, który wykazuje działanie przeciwpróchnicze, jest często składnikiem gum do żucia. Bazą naszego deseru będzie kasza jaglana i kokos. Kasza jaglana czyli jagły powstaje z prosa i jest najstarszą znaną kaszą, składa się przede wszystkim ze złożonych węglowodanów, dzięki czemu jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo sycąca. Przez niewielką zawartość błonnika jest potrawą lekkostrawną. Pomaga przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową, przez co polecana jest osobą cierpiącym na niestrawność. Dodatkowo dedykowana jest również osobom z niedoborami żelaza, gdyż jest jego bogatym źródłem. Na koniec należy wspomnieć o krzemie w składzie kaszy, który pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Tyle dobrego zapewnia nam jedzenie jagły.

 

 

 

czytaj całość »
Sushi Janushi 0
Sushi Janushi

Sushi Janushi

Ta hybryda kuchni japońskiej i polskiej wynikła z ogromnej miłości do tatara i sushi. Jednak ze względu na konieczność ograniczenia węglowodanów w codziennej diecie narodził się pomysł na Sushi Janushi. Nazwę wymyślił Tomek, miłośnik rzeczy pysznych i niebanalnych. Jak podaje Wikipedia sushi to „potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (su) oraz różnych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego (tamago-yaki), tofu, ziarna sezamowego (goma)”. Z samego sushi zaczerpnęliśmy arkusze alg nori, rzodkiew i imbir marynowany oraz formę w jakiej jest serwowane, czyli rolki. Natomiast wnętrze to klimaty typowo polskie: tatar wołowy, musztarda, ogórek kiszony lub korniszon, szczypior i papryka słodka. Musimy w tym miejscu jednak wspomnieć, że mimo ogólnego przeświadczenia tatar wywodzi się jednak z Francji a nie z Polski. Ale bezsprzecznie jest głęboko zakorzeniony w naszej tradycji kulinarnej.

 

czytaj całość »
Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Swojskie przepisy
Kiszona rzodkiewka

Kiszona rzodkiewka

Rzodkiewki to jedne z nowalijek, kojarzą nam się z początkiem wiosny. Posiadają one liczne właściwości i wartości odżywcze. Te małe, niepozorne warzywa mają mało kalorii, a są skarbnicą witamin i minerałów, m.in. potasu, dlatego powinny włączyć je do diety zwłaszcza nadciśnieniowcy. Poza tym rzodkiewki zawierają sporo związków siarki, dlatego wzmocnią wypadające włosy i łamiące się paznokcie. Współczesna fitoterapia poleca rzodkiewki także na niestrawność i pobudzenie apetytu. Rzodkiewka to warzywo, które nadaje potrawie wyrazistego smaku. Najprostszym przepisem z wykorzystaniem tego warzywa jest twarożek z rzodkiewką. Natomiast liście rzodkiewki można wykorzystać do przygotowania zielonego pesto, które świetnie sprawdzi się jako sos do makaronu lub pasta kanapkowa. Aby wykorzystać w pełni możliwości tego warzywa o dość nietypowej porze dla tego procesu, proponujemy ukiszenie tych nowalijek. Kiszona rzodkiewka będzie wiosenną alternatywą dla jesiennych kiszonych ogórków czy kapusty.

Siarkowanie wina Od Teorii do Praktyki

Znaczenie Siarkowania w Procesie Winifikacji

Siarkowanie wina jest kluczowym elementem procesu winifikacji, odgrywającym zasadniczą rolę w zachowaniu jakości i stabilności gotowego produktu. Jest to etap, który pomimo swojej technicznej natury, ma bezpośredni wpływ na walory sensoryczne wina. Siarkowanie, czyli dodawanie dwutlenku siarki (SO2) do wina, jest praktykowane od setek lat. Jego głównym celem jest ochrona wina przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów oraz procesami utleniającymi, co jest szczególnie ważne w kontekście długotrwałego przechowywania wina.

Domowy wyrób sera - podstawowe pojęcia, które wprowadzą Cię w to satysfakcjonujące hobby

Serowarstwo, czyli biotechnologia, używana już  8000 lat temu

Serowarstwo, miało swój początek już w starożytności, przez co może być nazywane starożytną sztuką przetwarzania mleka i jest jednym z najstarszych przykładów biotechnologii używanej przez człowieka. Początki serowarstwa sięgają około 8000 lat wstecz, a pionierami tej techniki byli pierwsi hodowcy bydła, którzy zaczęli eksperymentować z fermentacją mleka w celu przedłużenia jego trwałości i poprawy smaku. Od egipskich grobowców, przez antyczną Grecję i Rzym, aż po średniowieczne klasztory, ser był cenionym produktem, który ewoluował i doskonalił się na przestrzeni wieków.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

11,50 zł

Cena regularna: 12,00 zł

Najniższa cena: 11,40 zł

9,35 zł

Cena regularna: 9,76 zł

Najniższa cena: 9,27 zł
szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,95 zł

0,77 zł

Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

10,00 zł

8,13 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium