Ser twarogowy możemy uwędzić przy okazji wędzenia mięs: szynki, schabu czy fileta z kurczaka. Taki uwędzony twaróg pachnie cudownie, wygląda bardzo smakowicie i jest pyszny. Idealny do kanapek oraz sałatek lub jako przekąska na desce serów z serami dojrzewającymi. Polecamy samemu przygotować twaróg, ale równie dobrze sprawdzi się twaróg ze sklepu. Konsystencja sera powinna być zwarta i najlepiej żeby był wyrobem o wyższej zawartości tłuszczu. Chudy twaróg można przygotować, ale należy mieć na uwadze, że finalnie się rozpada, trzeba z nim postępować bardzo delikatnie. Najlepiej umieścić go w siatce do wędzenia i nie wieszać ale kłaść na półce. Najlepszy jest tłusty twaróg – w kostce, w krążku, w gomółce. Jeśli robimy twaróg sami możemy nadać mu dowolny kształt korzystając z koszyczków serowarskich (stożek, walec, kwadrat, prostokąt, serce) lub z chust tworząc klinki. Do przygotowania twarogu przyda się jakieś naczynie przygotowania solanki, miska, garnek do moczenia w solance, siatka wędzarnicza i sznurek wędzarniczy (u nas klinki układanie na półce, więc nie skorzystaliśmy z tych elementów), zrębki wędzarnicze i oczywiście wędzarnia: automatyczna, elektryczna, balkonowa lub w garnku. Korzystajmy z możliwości swoich wędzarni i bierzmy się do wędzenia twarogów.
Składniki:
- 4 sery twarogowe tłuste (po 250 g)
- 2 litr przegotowanej zimnej wody
- 160 g soli
- przyprawy: słodka papryka, pieprzu grubo mielony, zioła prowansalskie, czarnuszka, suszone pomidory, czosnek granulowany, czosnek niedźwiedzi
- zrębki drewna: jabłoń, śliwa, czereśnia
Przygotowanie:
Przed wędzeniem musimy umieścić twaróg w solance. Do wody dodajemy odmierzoną porcję soli i dokładnie mieszamy. Do miski lub pojemnika wkładamy sery twarogowe. Sery zalewamy solanką, tak aby były w całości zanurzone i odstawiamy na minimum 12 godzin do lodówki. Sery wyciągamy z solanki na sito i pozostawiamy do odcieknięcia na około 30 minut. Gdy sery odciekną, posypujemy je przyprawami. Można całe sery obtoczyć w przyprawach. Doprawione sery układamy na półce w wędzarni i suszymy bez dymu przez godzinę w temperaturze 600 C. Po upływie godziny wędź w dymie o temperaturze 55-600 C przez 3 godziny. Po ostygnięciu twaróg wędzony jest gotowy do podania.