Jak podają źródła w setce najlepszych ciast na świecie znalazło się aż 10 ciast z Polski: sernik, marcinek, kołocz śląski, wuzetka, karpatka, kremówka, zygmuntówka, sękacz, mazurek i toruński piernik. W dziesiątce najwyżej ocenianych ciast aż 2 pochodzą z Polski. Najwyższe miejsce zajęła karpatka (3 miejsce), natomiast sernik zajął 6 miejsce. Mamy różne odmiany sernika m.in. krakowski z rodzynkami lub bez, wiedeński bez spodu, kropla rosy z brzoskwiniami i górą z ubitego białka, gotowany bez pieczenia czy na zimno z żelatyną i galaretką. Dlatego przed nami kolejny słodki przepis. Sernik podkręcony nutą mlecznej krówki. Idealna na spotkanie z przyjaciółkami, niedzielny deser po rodzinnym obiedzie lub ciasto urodzinowe. Czyli idealne ciasto dla każdego łasucha. Łączy w sobie elementy zdrowego spodu z ciastek owsianych lub pełnoziarnistych, aksamitnej konsystencji masy serowej, słodkiej polewy kajmakowej i chrupkich uprażonych płatków migdałowych.
Składniki:
SPÓD:
- 200 g ciasteczek pełnoziarnistych lub owsianych
- 100 g masła
MASA SEROWA:
- 600 g sera na sernik z wiaderka
- 230 g masy kajmakowej
- 100 g cukru
- 1 cukier waniliowy
- 50 g masła
- 3 jajka
- 1 czubata łyżka mąki pszennej
POLEWA:
- 170 g masy kajmakowej
- 3 łyżki mleka
- 2 łyżeczki masła
- płatki migdałowe do dekoracji
Przygotowanie:
SPÓD: Ciasteczka drobno kruszymy. Masło roztapiamy i łączymy z rozdrobnionymi ciasteczkami, dokładnie mieszamy. Tortownicę o średnicy 22cm smarujemy cienką warstwą masła. Do tortownicy wykładamy masę i wyrównujemy. Tortownicę odstawiamy na 30 minut do lodówki.
MASA SEROWA: Do miski wkładamy miękkie masło, dodajemy cukier i cukier waniliowy. Ucieramy razem do białości. Dodajemy masę kajmakową i jeszcze chwilkę ucieramy. Następnie dodajemy po jednym jajku i ucieramy po 1 minucie. Dodajemy mąkę i po 1 łyżce sera ucieramy aż masa będzie kremowa i wszystkie składniki się połączą. Masę przelewamy do tortownicy. Pieczemy około 45-50 minut w 180 stopniach. Gdyby sernik za bardzo się spiekał należy przykryć go folią. Sernik studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika. Ale wyjmujemy go z piekarnika dopiero po upływie 30 minut, najlepiej aż całkowicie ostygnie.
POLEWA: Do rondelka wlewamy mleko i wkładamy masę kajmakową. Podgrzewamy całość na wolnym ogniu ciągle mieszając aż składniki się połączą i uzyskamy gładką, płynną polewę. Zdejmujemy z ognia i dodajemy masło, mieszamy. Jeśli pojawią się grudki to można polewę zmiksować. Tak przygotowaną polewą polewamy sernik. Posypujemy prażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.