Jak co roku po świętach okazuje się, że jednak nie zabrakło nam jedzenia, co więcej spora nadwyżka zalega nam w lodówce. Z reguły duże ilości przyszykowane przed Bożym Narodzeniem zjadamy aż do Nowego Roku a ponadto nikt bliski wychodząc od nas z domu nie wychodzi z pustymi rękami. Ale wszystko ma swoje granice, a choć uwędzona przez nas szyneczka jest przepyszna, to chętnie zjemy coś w stylu fast foodu czy zupę jarzynową dla przełamania smaków. Pozostaje jednak problem co uczynić z naszymi wędzonkami, serami czy pasztetem?
Dobrym zastosowaniem w tym przypadku będzie użycie zgrzewarki próżniowej. Zapewne większość z Was posiada takie urządzenie, jeśli nie to przy zakupie zgrzewarki warto zwrócić uwagę na moc urządzenia, im większa moc, tym szybciej i skuteczniej zapakujemy żywność. Zgrzewarka próżniowa dobrej klasy, która sprawdzi się przy większości zadań, powinna mieć moc od 120W do 170W. Kolejny ważny parametr to liczba i szerokość zgrzewu, odpowiada za szczelność zapakowanego jedzenia.
Partie produktów pakuje się przy użyciu foli i worków moletowanych na pakowarkach bezkomorowych (listwowych). Materiał moletowany ma z obu stron lub z jednej wyraźną fakturę, przetłoczenia w formie linii, punktów lub kratki. Przetłoczenia na folii mogą mieć różny wzór a ich występowanie ma na celu sprawne odprowadzanie powietrza podczas pakowania na pakowarkach z zasysaniem zewnętrznym. Materiał moletowany w formie rękawa, pozwala na lepsze dopasowanie opakowania do produktu, przydatna jest zwłaszcza w przypadku produktów o zmiennych kształtach, jak np. ryby.
Folia moletowana znakomicie nadaje się do pakowania serów, mięsa, kiełbas, wędlin, ryb, wyrobów garmażeryjnych, warzyw i owoców w postaci surowej i gotowanej oraz produktów płynnych – zup czy sosów.
Główną zaletą stosowania foli jest wydłużenie terminu przechowywania produktów spożywczych. Jak wszystkie produkty, nawet te przechowywane próżniowo mają określoną przydatność do spożycia. Pieczywo i ciasta oraz surowy drób możemy przechowywać przez około tydzień. Owoce, gotowane warzywa, czy gotowe dania - do dwóch tygodni. Surowe warzywa nawet do 20 dni. Suchą kiełbasę w lodówce przechowujemy średnio 2-3 tygodnie. Pakowanie próżniowe sprawia, że smakuje doskonale nawet po 6 tygodniach. Mięsa pieczone i gotowane, zamknięte w hermetycznych woreczkach, przechowujemy w lodówce około 2 tygodni. Mięsa surowe po zapakowaniu w próżni można zamrozić, wtedy jego trwałość dochodzi nawet do 3 lat. Przez ten czas zachowa ono swoje właściwości odżywcze. Ciekawostką jest również możliwość zapakowania w folię świeżej sałaty, która zachowa swoją witalność nawet do 2 tygodni. Sama folia w zależności od producenta posiada trwałość 5–7 lat.
Oprócz przechowywania foli moletowanej proponujemy Wam również użyć jako worków do marynowania. Mięsa w marynacie lepiej odbierają smaki i możemy grillowe menu komponować co najmniej tydzień wcześniej. W foli możemy również sparzać wędzonki, zachowają one soczystość i smak.
Niewątpliwą zaletą pakowania próżniowego jest również zredukowanie liczby pojemników czy garnków, w których przechowujemy żywność.