Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Leśne śledzie

0
Leśne śledzie

Śledzi przyrządzonych „na milion sposobów” na pewno nie zabraknie na żadnym świątecznym stole, nawet ich antagonistów. Pomimo wysokiej kaloryczność nie powinniśmy rezygnować z jedzenia śledzi. Warto je jeść przede wszystkim dla kwasów omega-3. Kwasy omega-3 są bardzo istotne dla układu nerwowego, mózgu, ale też układu krążenia i serca. Wpływają też na stan skóry. Kiedyś kupowało się głównie całe śledzie z beczki i przyrządzało w oleju lub occie. Dziś ogólnie dostępne, łatwe do przygotowania matiasy spowodowały wysyp pomysłów na przyrządzenie śledzi. Już wcześniej proponowaliśmy Wam śledzia na słodko z orzechami włoskimi i curry. Dziś przepis wykorzystujący dary lasu i Bałtyku – śledź z grzybami na wytrawnie. Jeśli użyjemy ładnych słoiczków jako opakowania, spokojnie możemy wystawić je na świąteczny stół albo podarować taki słoiczek w prezencie świątecznym. Pełną oferta oryginalnych słoiczków zajdziecie w naszym sklepie stacjonarnym.

Składniki :

  • 500 g śledzi a'la matias
  • 50 g suszonych grzybów
  • 2 duże cebule
  • 2 łyżki oleju do smażenia
  • 2 łyżeczki ziół prowansalskich
  • 6-7 liści laurowych
  • 1 cytryna
  • 250 ml oleju rzepakowego tłoczonego na zimno (może być też zwykły olej)
  • pieprz kolorowy do dekoracji

Przygotowanie:

Grzyby płuczemy, zalewamy wodą i gotujemy aż będą miękkie, solimy do smaku. Odcedzamy zachowując wywar i studzimy. Cebulę kroimy w piórka i wrzucamy na rozgrzany olej, podsmażamy a następnie dodajemy ¼ szklanki wywaru z grzybów. Dusimy tak aby cebula zrobiła się szklista. Na większej patelni rozgrzej olej i wrzuć na niego cebulę, podsmażaj na małym ogniu, dolej 1/4 szklanki wywaru z grzybów i zostaw, żeby cebula dusiła się i zrobiła szklista. Następnie dodajemy pokrojone w paski grzyby, chwilę przesmażamy i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Śledzie w zależności od preferencji moczymy lub tylko płuczemy w zimnej wodzie. Osuszamy, skrapiamy sokiem z cytryny i  kroimy na kawałki 2-3 cm. Śledzie układamy warstwami w słoiku, na nie kładziemy cebulę z grzybami, posypujemy ziołami prowansalskimi i kładziemy 1 listek laurowy. Tak robimy do wyczerpania składników, tak aby na wierzchu była warstwa cebuli z grzybami i ziołami i pieprzem kolorowym. Całość zalewamy olejem rzepakowym, zakręcamy i wstawiamy do lodówki na 2-3 dni.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Swojskie przepisy
Nadziewana pierś kurczaka

Nadziewana pierś kurczaka

Aromatyczne soczyste danie z wytrawnym farszem. To dobry opis dania, które chcemy Wam przybliżyć. Piersi z kurczaka mają białe, delikatne mięso, są chętnie spożywane przez osoby na dietach lekkostrawnych lub odchudzających. Do drobiu dobrze sprawdzą się tymianek, rozmaryn, cząber, oregano, estragon, majeranek osobno lub w mieszance doskonale znanej jako zioła prowansalskie. Z drobiem świetnie komponuje się również czosnek, imbir, słodka i ostra papryka, natka pietruszki, koperek i co u nas traktowane jest bardziej jako zioło lecznicze a nie przyprawowe – szałwia. Jeśli chcemy poeksperymentować z szałwią w kuchni musimy trzymać się maksymy lepiej mniej niż więcej, w przeciwnym razie nasz posiłek może wyjść zbyt gorzki. Poza pojedynczymi składnikami ziół mamy również do zaoferowania miksy, które wprowadzą nas w światowy zestaw dań z kurczaka. Zachęcamy do ich spróbowania i stosowania: kurczak fajitas, kurczak po staropolsku, pieczony kurczak soczysty, kurczak po chińskukurczak po diabelsku, złoty kurczak, kurczak po węgiersku czy american chicken.

 

 

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe

Ze śliwek przygotujemy powidła, dżemy, kompoty, śliwki w syropie. Na słodko możemy zrobić śliwki pieczone, karmelizowane czy w alkoholu (np. w cieście Pijana śliwka). Ciekawą przekąską są również suszone śliwki owinięte w plasterek boczku i zapieczone w piekarniku. Skupimy się jednak zrobieniu powideł. Powidła śliwkowe nadadzą się do posmarowania kanapek, naleśników, racuchów oraz do przełożenia piernika. Odwiecznym dylematem jest kwestia nazwy: powidło czy powidła? Powidło jak możemy wyczytać w necie „jest zapożyczone ze wschodu i było u nas używane już w XV wieku. Początkowo powidło było rzeczą - tym, czym się mieszało kolistymi ruchami gotującą się masę owoców. Później powstała liczba mnoga i słowo "powidła" co już określało właśnie produkt spożywczy, który jest nam tak dobrze znany”. Klasyczne powidła powstają ze śliwek i niewielkiej ilości cukru. Niektórzy do przygotowania powideł dodają masło. Masło spowoduje, że powidła są delikatniejsze a podczas przygotowania nie będą się przypalały.

 

 

Kofta kebab, czyli smaki orientu

Kofta kebab, czyli smaki orientu

Tak naprawdę kofta to danie równie popularne w kuchni bałkańskiej jak i bliskowschodniej, północnoafrykańskiej, południowo-kaukaskiej, południowoazjatyckiej oraz środkowoazjatyckiej. Czyli tak naprawdę pół świata je koftę. Kofta kebab lub shish kofta to danie tureckie, jak podaje wikipedia „składa się z mielonej jagnięciny, baraniny, cielęciny lub wołowiny lub mieszanki tych mięs zmieszanych z ziołami, często zawierającymi pietruszkę i miętę, umieszczanych na şiş (szpikulcu) i grillowanych. Zwykle podaje się go z pilawem (ryżem po turecku lub pszenicą bulgur) i sałatką.” Turcja ze względu na historię jak i położenie jest intrygującą mieszanką różnych wpływów. Z jednej strony graniczy z kilkoma krajami Bliskiego Wschodu, stąd w repertuarze znalazły się tradycyjne dania arabskie. Z drugiej strony widoczny jest w kuchni tureckiej wpływ krajów śródziemnomorskich co powoduje, że ta kuchnia jest pikantna ale nie paląca. Do najczęściej stosowanych przypraw w Turcji zalicza się m.in.: oregano, czerwoną paprykę, pul biber znana również jako pieprz z Aleppo, miętę, cynamon, kmin, sumak, czarny pieprz, rozmaryn i goździki. Z mięs najbardziej popularna jest jagnięcina ale równie chętnie przyrządza się w Turcji również wołowinę.  

 

Jesienna zupa kremowa

Jesienna zupa kremowa

Nieuchronnie zbliża się jesień choć pogoda za oknem na to nie wskazuje. Natura jednak rządzi się swoimi prawami i na naszych grządkach pojawiła się dynia. Owoc jesieni. Skupimy się zatem na dyni hokkaido, która ma ponoć aż 760 krewnych. Ta dynia pojawia się w miejscach, gdzie sezon wegetacyjny nie jest krótszy niż 100 dni. Jej dojrzewanie przypada średnio na 90 dni po kwitnieniu. Charakteryzuje się intensywnym, pomarańczowym kolorem miąższu oraz cienką skórką. Używana jest najczęściej do zup, gulaszy, zapiekanek, ciast. Łatwo poddaje się obróbce cieplnej. Można ją gotować, piec, smażyć i parować. Przepisy z niej są wyjątkowo proste do wykonania, bo przez rodzaj skórki łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Nadmienić należy, że dynia, ze względu na witaminy w niej zawarte,  uczestniczy w procesach przyswajania węglowodanów w organizmie. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga łagodzić napięcia mięśniowe, pozytywnie wpływa na nastrój i sprawność intelektualną.

 

 

Tradycyjnie kiszone

Tradycyjnie kiszone

Wrzesień to tak naprawdę koniec sezonu na przetwarzanie ogórków. Przepisów na ogórki ciąg dalszy. Dziś tradycyjne, kiszone. Popularne w Polsce i u naszych zachodnich sąsiadów. Dzięki migracji ludzi trafiły również do Anglii i Stanów Zjednoczonych. Ponoć ich geneza sięga starożytnej Mezopotamii niemal dwa tysiące lat przed naszą erą. Jeśli planujemy ukisić duża ilość ogórków proponujemy beczki do kiszonek. Aby zapewnić sterylne warunki kiszenia, co jest bardzo ważne ponieważ proces fermentacji powinien przebiegać bez zakłóceń, przydadzą się nam również worki do kiszonek. Użycie worka chroni kiszonkę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, zwiększa szczelność beczki i chroni ją przed zabrudzeniem, przedłużając tym samym jej żywotność. Prosto po ukiszeniu ogórki można przenieść do słoików, musimy je wtedy ułożyć w nich ciasno, zalać wodą z kiszenia i pasteryzować kilka minut. Idealnym narzędziem do wyciągania ogórków z beczek będą drewniane szczypce. Drewniany widelec to bardzo poręczne narzędzie do wyjmowania kiszonych ogórków, kiszonej kapusty z pojemnika. Można go używać również do przekładania mięsa na grillu, pamiętając aby nie odłożyć ich zbyt blisko paleniska, również do przewracania mięsa podczas smażenia, nie porysujemy nimi patelni. Gotowe ogórki idealnie sprawdzą się jako dodatek do kanapek, obiadów, sałatek. Sokiem z kiszonych ogórków możemy natomiast zakwasić zupy - barszcz biały, czerwony, żurek. Sprawdzi się jako marynata do mięs lub jako zamiennik cytryny do sałatek.

 

 

 

 

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

12,00 zł

9,76 zł

szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,85 zł

0,69 zł

szt.
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

9,00 zł

7,32 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium