
Do zrobienia w każdych warunkach domowych, wystarczy tylko piekarnik. To kiełbasa, której się nie parzy, ani nie wędzi. To kiełbasa, którą piecze się w piekarniku. Kiełbasa wędzona w piekarniku to wspaniała propozycja na imprezę oraz święta Bożego Narodzenia. Jak podaje internet „Samo słowo “kiełbasa” wywodzi się od starosłowiańskiego wyrazu “klbasa” odnoszącego się do czegoś kłębiastego, wypukłego. Niektóry użytkowcy wskazują, że może być to tureckie zapożyczenie od słowa “külbastí”, które oznacza pieczeń z rusztu. Słowo to, lub podobne do niego, pojawiają się od ponad pół tysiąca lat w Polsce, Czechach, Rosji, Słowenii, na Słowacji. Te najdawniejsze kiełbasy były podobne do dzisiejszych w kształcie. Przekazy historyczne z XV wieku wymieniają na przykład popularne w rejonie Krakowa małe kiełbaski circinellae. Z tamtych też czasów pochodzi zawód kiełbaśnika – na przenośnych piecykach, opalanych węglem drzewnym, przygotowywali oni kiełbaski na gorąco, sprzedawane wprost na ulicy.” Kultowa już kiełbasa krakowska swoje korzenie ma w XIX-wiecznym Krakowie. Według tradycyjnej receptury zawiera ona około 85 proc. mięsa z szynki wieprzowej, resztę może stanowić np. mięso pochodzące z łopatki. Obecnie wytwarzana jest z mięs chudych wieprzowych – klasy I i II (szynka, łopatka) i mięs kl. III oraz z tłuszczu wieprzowego. Dziś zachęcamy Was do zabawienia się w kiełbaśników i zrobienia kiełbasy z piekarnika.
Składniki:
- 1,5 kg łopatki wieprzowej
- 0,5 kg boczku
- 35 g sól peklującą
- 20 g mieszanki do kiełbasy krakowskiej (ewentualnie 5 g pieprzu czarnego, 4 g czosnku granulowanego, 2 g ziela angielskiego mielonego, 2 g gałki muszkatołowej)
- 50 g wody
- 1 m osłonki białkowej o szerokość 8,5-10 cm
- sznurek bawełniany lub lniany
Przygotowanie:
Łopatkę wieprzową myjemy i wycinamy z niej wszystkie błonki, ścięgna i tłuszcz. Łopatkę wieprzową kroimy w kostkę ok 2 x 2 cm. 3/4 boczku mielimy w maszynce na sitku o średnicy 7 mm. Odkrojone z łopatki kawałki i pozostały boczek miksujemy w malakserze. Wszystko przekładamy do miski, dodajemy sól peklującą, dokładnie mieszamy i wstawiamy do lodówki na 24 godziny. Zapeklowane mięso wystawiamy z lodówki i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 2 godziny. Osłonkę białkową dzielimy na 3 kawałki długości około 30 cm i namaczamy w ciepłej wodzie przez 10 minut. Do miski z mięsem dodajemy wszystkie przyprawy, wlewamy wodę i wyrabiamy, najlepiej mikserem, aż masa stanie się kleista. Jeden koniec osłonki mocno związujemy sznurkiem i nakładamy do środka mięsną masę dobrze dociskając, żeby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Możemy użyć nadziewarki. Ten proces jest bardzo istotny, aby nie pozostały puste przestrzenie w masie kiełbasianej. Drugi koniec kiełbasy zawiązujemy ściśle. Przygotowane w ten sposób kiełbasy wieszamy na 2 godziny do osadzania. Piekarnik rozgrzewamy do 900 C funkcja góra/dół. Kiełbasy przywiązujemy do kratki w piekarniku, tak żeby swobodnie wisiały. Pieczemy przez około 4 godziny. Studzimy w temperaturze pokojowej i schładzamy w lodówce przez noc. Następnie odwieszamy w chłodne i suche miejsce do podsuszenia na 72 godziny. Jeśli zostawimy je w lodówce z funkcją no Frost, to również jest to dobry pomysł.