Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 9:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Jabłka marynowane

0
Jabłka marynowane

Marynaty czy pikle najczęściej kojarzą się nam z warzywami, lub owocami utrwalonymi w zalewie octowej. Warzywa najczęściej marynowane to: ogórki, buraki czy dynia. Przyrządzane są z użyciem popularnych przypraw: liści laurowych, goździków, cynamonu, ziela angielskiego, pieprzu czarnego, imbiru, a także cebuli, korzenia chrzanu, liści czarnej porzeczki, czosnku, estragonu, papryki, naci pietruszki i selera, nasiona kminku, kopru. Marynaty owocowe ze śliwek, wiśni, czereśni, gruszek czy winogrona najlepiej będą smakowały z liściem laurowym, goździkami, cynamonem, zielem angielskim,  pieprzem czarnym czy imbirem. Korzenne przyprawy układa się najczęściej na dno słoików lub wkłada między marynowane produkty. Przyprawy mają wzmocnić charakterystyczny zapach marynat i dodać im specjalnego smaku, ale nie powinny go zagłuszać. Owoce jak i warzywa powinny by dojrzałe, jędrne i twarde, bez plam ani innych uszkodzeń. Jabłka w marynacie raczej nie są popularne na naszych stołach. Kiedyś w marynatę wkładano rajskie jabłuszka. Poniższy przepis wywodzi się z kuchni amerykańskiej. Marynata ma wyrazisty, słodko-kwaśno-pikantny smak ale przez użycie przypraw jest mocno aromatyczna. Jabłka doskonale sprawdzają się jako dodatek do kanapek, mięs i dań typu fast food, np. hamburgerów. Świetnie komponują się z grillowanym kurczakiem i rybami lub jako dodatek do grillowanego sera.

Składniki:

  • 2 szkl. octu jabłkowego
  • 1 szkl. wody
  • 1 szkl. cukru 
  • 3 laski cynamonu
  • 3 całe anyże gwiazdkowe
  • 2 łyżki grubej soli
  • 1 duża lub dwie małe szalotki
  • 1/2 papryczki jalapeño
  • 1 łodyga selera
  • 3 duże słodkie jabłka
  • 3 gałązki świeżego rozmarynu

Przygotowanie:

Przygotowujemy 3 ok. 500 ml słoiki. W małym garnku mieszamy ocet, wodę, cukier i sól. Dodajemy laski cynamonu i gwiazdki anyżu. Podgrzewamy wszystko na średnim ogniu, aż cukier i sól się rozpuszczą, od czasu do czasu mieszając. Usuwamy i zachowujemy laski cynamonu i anyż, marynatę pozostawiamy do wystygnięcia. Szalotkę i jalapeño kroimy tak cienko, jak to możliwe. Łodygę selera myjemy i kroimy w cienkie plasterki po przekątnej. Jabłka umyjemy, ale nie obieramy. Kroimy w cienkie plasterki, usuwając gniazda nasienne. Napełniamy słoiki warstwami. Zaczynamy od cynamonu i anyżu, następnie dodajemy odrobinę szalotki i jalapeño, a następnie seler i jabłka. Należy podzielić całość  możliwie równomiernie pomiędzy trzy słoiki. Gdy słoiki będą napełnione do połowy, wkładamy gałązkę rozmarynu z jednej strony (wygląda ładnie, jeśli jest widoczna). Kontynuujemy dodawanie szalotki, jalapeño, jabłek i selera, aż wszystkie trzy słoiki zostaną ciasno upakowane. Po zapakowaniu słoików ostrożnie wlewamy do słoików ostudzoną marynatę (powinna być letnia). Jeśli okaże się, że nie mamy wystarczającej ilości marynaty, aby je całkowicie wypełnić, mieszamy dwie części octu jabłkowego z jedną częścią wody (tj. 2 łyżki octu + 1 łyżka wody), aby uzupełniamy słoiki. Ponieważ marynaty te nie są przetwarzane w gorącej kąpieli wodnej, należy je przechowywać w lodówce. Odstawić na co najmniej dzień przed jedzeniem. Najlepiej spożyć w ciągu miesiąca od przygotowania.

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
Swojskie przepisy
Może melasy?

Może melasy?

Jaki słodzik najbardziej lubicie do kawy? Biały cukier czy trzcinowymiódksylitolerytrytolsyrop klonowy a może melasę? Chcemy przybliżyć Wam historię oraz zastosowanie tego syropu. Wynalezienie melasy przypisuje się mieszkańcom starożytnych Indii, jednak prawdziwą popularność zdobyła ona w czasach rozwijających się imperiów kolonialnych. Głównym ośrodkiem produkcji cukru stały się wtedy Wyspy Karaibskie, skąd oba cenne składniki transportowane były do Europy. Opracowano również sposób fermentowania melasy, która stała się podstawowym składnikiem rumu – cieszącego się wówczas ogromną popularnością. Proces produkcji cukru rozpoczyna się od ekstrakcji soku z buraków lub trzciny, który następnie jest oczyszczany i zagęszczany. W trakcie krystalizacji cukru, z roztworu oddzielają się kryształy cukru, a pozostały ciemny płyn, bogaty w cukry nierozpuszczalne i inne składniki, to właśnie melasa. Proces ten jest powtarzany kilkakrotnie, aby za każdym razem uzyskać inny rodzaj melasy. Ciemna melasa powstaje w wyniku drugiego wrzenia i jest ciemniejsza, gęstsza i mniej słodka niż jasna lub zwykła melasa. Jej smak dominuje, więc trzeba uważać podczas gotowania aby nie przesadzić z ilością. Melasa dobrze komponuje się z imbirem, jest idealna do piernikowego ciasta. Używana do fasoli pieczonej i sosów barbecue do tłustych mięs w pikantnych daniach. W domowych warunkach melasy można używać do słodzenia potraw, do zup, do marynat stosowanych do mięs i warzyw, do słodzenia kawy i herbaty, do koktajli, naleśników, müsli z jogurtemowsiankitwarogu, pierniczków i ryżu. Dziś w ofercie przepis na syrop piernikowy na bazie melasy i cukru trzcinowego do kawy, idealny na zimowe dni.

Bułki poznańskie

Bułki poznańskie

Bułki z definicji są odmianą pieczywa, najczęściej pszennegożytniego lub kukurydzianego. Niekiedy bułki posypuje się mąką, makiem, sezamemdynią lub innymi ziarnami. Są również bułki słodkie „ubrane” w kruszonkę, zawierają czasami również słodkie nadzienie. Bohaterem dzisiejszego bloga jest pszenna bułka poznańska z charakterystycznym głębokim przedziałkiem. Niektórzy mówią również o nich bułka z dupką. Duża, miękka i puszysta bułka z chrupiącą skórką. Bułka poznańska to klasyk pieczywa śniadaniowego. Jej delikatny i neutralny smak doskonale współgra zarówno z dodatkami słodkimi, jak i wytrawnymi. Doskonale smakuje z masłem, nabiałemseremmiodemdżemem czy wędlinami. Często jest również podawana w barach do flaków, bigosu czy gulaszy. Pszenna bułka poznańska wypiekana jest w oparciu o tradycyjnąklasyczną recepturę. Do wypieku bułek używamy uniwersalnej mąki pszennej typ 500 lub 550. Mąki o tym numerze to mąki uniwersalne. Sprawdzają się w naleśnikach, ciastach czy spodach do pizzy. Bułka poznańska ma konkurencję w postaci bułki wrocławskiej. Wrocławska w smaku zbliżona jest do francuskiej bagietki, ale jest bardziej mięsista. Poniżej przepis na tradycyjne bułki poznańskie.

Dynia pieczona

Dynia pieczona

Jeśli chcemy przygotować coś niecodziennego na obiad lub kolację dla rodziny lub przyjaciół, proponujemy pieczoną dynię z serkowym sosem z orzeszkami nerkowca. Taka dynia jest idealna jako danie główne lub dodatek  do chrupiącego chleba. Może być również uzupełnieniem do dań z kurczakaryb czy schabuDynię piżmową możemy przygotowywać na różne sposoby, możemy ją piecgotowaćsmażyć lub grillować. Sprawdzi się jako składnik zup, gulaszy, farszów do pierogów, naleśników czy sałatek. Upieczemy z niej również pyszne ciasto, sernik czy tartę. Dynia piżmowa świetnie komponuje się z przyprawami takimi jak imbir, cynamongałka muszkatołowa oraz oliwa, wędzona paprykakurkuma lub czosnekrozmarynkmin rzymski.

Metrowiec

Metrowiec

Dziś w czasie między świątecznym chcemy przypomnieć Wam ciasto latach 70 i 80 tych. W PRL-u znała je każda gospodyni, przygotowując je przy okazji ważniejszych wydarzeń – rodzinnych spotkań czy prywatek. Zwykle pojawiało się na stołach również podczas świąt. Jedno z najbardziej lubianych ciast klasycznych, chociaż obecnie nieco zapomniane. Tymczasem to jedna z lepszych alternatyw dla sernika i makowca. Składa się z 2 ciast ucieranych - jasnego oraz ciemnego, które są przełożone masą budyniową. Dodatkowo całość udekorowana jest polewą czekoladową. A dlaczego metrowiec? Bo ciasto wychodzi bardzo długie. Może nie metrowe, ale jeśli chcecie zmierzcie je miarką po przygotowaniu. My przygotowaliśmy je z okazji świąt Trzech Króli. Zachęcamy Was do powrotu do tradycyjnych przepisów z kuchni Waszych mam czy babci. Takie „odgrzewane” przepisy nie raz zaskoczą swoim smakiem i finezją. Od razu też podpowiadamy, że z podanej porcji wyjdą Wam 2 całkiem spore ciasta.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
OSŁONKA BIAŁKOWA 1m fi55 flak kiełbasy szynkowej
OSŁONKA BIAŁKOWA 1m fi55 flak kiełbasy szynkowej

2,40 zł

1,95 zł

szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404492
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404492

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
HAKI wędzarnicze  S-4/14  1szt
HAKI wędzarnicze S-4/14 1szt

2,00 zł

1,63 zł

szt.
HAKI wędzarnicze  S-4/10cm - 1szt
HAKI wędzarnicze S-4/10cm - 1szt

1,90 zł

1,54 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium