Zapraszamy do sklepu w Łodzi, ul. Ozorkowska 12, blisko skrzyżowania Przybyszewskiego-Rydza-Śmigłego

pon. - pt: 8:00-17:00, sob.: 9:00-13:00, 502 711 571

Foccacia - smak urlopu we Włoszech

0
Foccacia

Focaccia to rodzaj drożdżowego, płaskiego chlebka z oliwą i przyprawami, który przypomina ciasto stanowiące podstawę pizzy. Wywodzi się od starożytnego Panis Foacacius płaskiego chleba pieczonego w popiele w środku paleniska, które po łacinie tłumaczy się właśnie Foaccacia. Najpopularniejszymi dodatkami do tego chlebka jest głównie sól i oliwa, ale w wielu odmianach odnajdziemy także zioła, warzywa czy ser. Poniżej przepis dla wszystkich: wegan, wegetarian i mięsożerców ;) Jako główny posiłek lub przystawka do dań mięsnych.

 

Składniki na zaczyn

  • 7 g drożdży suszonych
  • 2 czubate łyżki mąki pszenne
  • 7 łyżek ciepłej wody
  • płaska łyżeczka cukru

Składniki na ciasto

  • zaczyn
  • trochę ponad 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 1 łyżka oliwy
  • pół szklanki ciepłej wody - 125 ml

Składniki dodatkowe

  • 3 łyżki oliwy
  • 2 łyżki wody
  • świeży lub suszony rozmaryn
  • mini pomidorki, czerwona cebula, oliwki zielone i czarne, natka pietruszki i koperku
  • sól kuchenna gruboziarnista lub himalajska

Wszystkie składniki na zaczyn umieścić miseczce. Całość wymieszać, przykryć ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut. Kiedy wyrośnie należy go wymieszać ze składnikami na ciasto. Całość wymieszać drewnianą łyżką. Następnie wyrabiać mikserem przez ok. 5 min. Można również ciasto wyrobić ręcznie. Ciasto powinno zacząć odchodzić od ścianek miski, ale pozostawać lepkie i luźne. Pozostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu przez ok. 1 godz.

Blachę z piekarnia posmarować 2 łyżkami oliwy z oliwek. Natłuszczonymi dłońmi rozłożyć wyrośnięte ciasto na blachę równomiernie we wszystkich kierunkach. Nie jest to prosta czynność, gdyż ciasto kurczy się, ale da się rozciągnąć.

Blachę z ciastem zostawić do wyrośnięcia na ok. 30 min. Po tym czasie na całej powierzchni puszystego ciasta porobić wgłębienia palcami, rozłożyć jedną gałązkę świeżego rozmarynu (może być też suszony), pozostałe składniki pokroić i rozłożyć według uznania. Posypać solą gruboziarnistą. Całe ciasto oblać też mieszanką zrobioną z łyżki oliwy i dwóch łyżek wody.
Piekarnik ustawić na 220 stopni z pieczeniem góra/dół lub 210 stopni z termoobiegiem, piec ok. 20 min. na złoty kolor. Foccacia powinna sama „odchodzić” od formy. Kroić w paski, kwadraty lub rwać ręką.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie

Produkty Browin Dystrybutor

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Swojskie przepisy
Kiszona rzodkiewka

Kiszona rzodkiewka

Rzodkiewki to jedne z nowalijek, kojarzą nam się z początkiem wiosny. Posiadają one liczne właściwości i wartości odżywcze. Te małe, niepozorne warzywa mają mało kalorii, a są skarbnicą witamin i minerałów, m.in. potasu, dlatego powinny włączyć je do diety zwłaszcza nadciśnieniowcy. Poza tym rzodkiewki zawierają sporo związków siarki, dlatego wzmocnią wypadające włosy i łamiące się paznokcie. Współczesna fitoterapia poleca rzodkiewki także na niestrawność i pobudzenie apetytu. Rzodkiewka to warzywo, które nadaje potrawie wyrazistego smaku. Najprostszym przepisem z wykorzystaniem tego warzywa jest twarożek z rzodkiewką. Natomiast liście rzodkiewki można wykorzystać do przygotowania zielonego pesto, które świetnie sprawdzi się jako sos do makaronu lub pasta kanapkowa. Aby wykorzystać w pełni możliwości tego warzywa o dość nietypowej porze dla tego procesu, proponujemy ukiszenie tych nowalijek. Kiszona rzodkiewka będzie wiosenną alternatywą dla jesiennych kiszonych ogórków czy kapusty.

Siarkowanie wina Od Teorii do Praktyki

Znaczenie Siarkowania w Procesie Winifikacji

Siarkowanie wina jest kluczowym elementem procesu winifikacji, odgrywającym zasadniczą rolę w zachowaniu jakości i stabilności gotowego produktu. Jest to etap, który pomimo swojej technicznej natury, ma bezpośredni wpływ na walory sensoryczne wina. Siarkowanie, czyli dodawanie dwutlenku siarki (SO2) do wina, jest praktykowane od setek lat. Jego głównym celem jest ochrona wina przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów oraz procesami utleniającymi, co jest szczególnie ważne w kontekście długotrwałego przechowywania wina.

Domowy wyrób sera - podstawowe pojęcia, które wprowadzą Cię w to satysfakcjonujące hobby

Serowarstwo, czyli biotechnologia, używana już  8000 lat temu

Serowarstwo, miało swój początek już w starożytności, przez co może być nazywane starożytną sztuką przetwarzania mleka i jest jednym z najstarszych przykładów biotechnologii używanej przez człowieka. Początki serowarstwa sięgają około 8000 lat wstecz, a pionierami tej techniki byli pierwsi hodowcy bydła, którzy zaczęli eksperymentować z fermentacją mleka w celu przedłużenia jego trwałości i poprawy smaku. Od egipskich grobowców, przez antyczną Grecję i Rzym, aż po średniowieczne klasztory, ser był cenionym produktem, który ewoluował i doskonalił się na przestrzeni wieków.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Bestsellery
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze
ALCOTEC 48 TURBO PURE drożdże gorzelnicze

11,50 zł

Cena regularna: 12,00 zł

Najniższa cena: 11,40 zł

9,35 zł

Cena regularna: 9,76 zł

Najniższa cena: 9,27 zł
szt.
Zaprawka  BROWIN śliwkowa 40ml  404680
Zaprawka BROWIN śliwkowa 40ml 404680

10,50 zł

Cena regularna: 11,50 zł

Najniższa cena: 11,50 zł

8,54 zł

Cena regularna: 9,35 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
szt.
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt
Korek z korka fi 22-25 gąsior butla wino 1szt

0,95 zł

0,77 zł

Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze
Alcotec Classic 48 Turbo Yeast drożdże gorzelnicze

9,80 zł

7,97 zł

szt.
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml
Zaprawka do alkoholu BROWIN CZEKOLADA 40ml

10,00 zł

8,13 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium