Chleb twarogowy, dla osób z nietolerancją glutenu. Gluten to wspólna nazwa białek występujących w ziarnach zbóż, takich jak pszenica i jej odmiany, żyto, pszenżyto oraz jęczmień. Po dodaniu do mąki wody, białka glutenu tworzą lepką sieć, która ma konsystencję podobną do kleju. Słowo gluten wywodzi się od angielskiego słowa glue, czyli klej. Ta właściwość sprawia, że ciasto jest elastyczne, a wypieki – smaczne, puszyste i odporne na wysychanie. Niestety coraz więcej osób ma uczulenie bądź nietolerancję na gluten. W przypadku bezglutenowych zamienników można zdecydować się na chleb ryżowy, jagalny, gryczany bądź kukurydziany. My proponujemy chleb na bazie twarogu i jajek oraz płatków owsianych i siemienia lnianego. Chleb dla zabieganych, syty i smaczny. Dzięki zamienności bakali możemy nadać mu posmak orzechowy, dyniowy lub lekko słodkawy dodając do masy rodzynki, żurawinę lub morele.
Składniki:
- 500 g twarogu półtłustego lub chudego
- 3 jajka rozmiar L
- 300 g płatków owsianych górskich
- 40 g siemienia lnianego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki soli
- 80 g dowolnych bakali (orzechów włoskich lub laskowych, pestek dyni, ewentualnie żurawiny lub rodzynków ale wtedy bierzemy ich 40 g)
Przygotowanie:
Piekarnik nastawiamy na 1800C z funkcją góra-dół. Wszystkie składniki oprócz bakali wkładamy do miski i krótko blendujemy lub mieszamy łyżką. Ten proces wymaga wymieszania składników nie zaś zmiksowania ich na gładką masę. Dodajemy orzechy i ponownie mieszamy. Powstaje nam dość klejące ciasto, które formujemy w podłużny bochenek i wykładamy na blachę z piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Chleb pieczemy przez ok. 1 godzinę. Kroimy po całkowitym wystudzeniu.